Unit Rate

Unit Rate

5th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

groep 6 insecten quiz

groep 6 insecten quiz

1st - 12th Grade

15 Qs

Mixed Bag II Grade 4

Mixed Bag II Grade 4

4th - 6th Grade

10 Qs

Kelas 6 SDS IT AL IHYA

Kelas 6 SDS IT AL IHYA

6th Grade

10 Qs

Operaciones con Fracciones

Operaciones con Fracciones

7th - 12th Grade

20 Qs

Decimals

Decimals

5th Grade

20 Qs

Common Fraction Conversions

Common Fraction Conversions

5th - 7th Grade

10 Qs

BÀI ÔN 15: CỘNG TRỪ SỐ ĐO THỜI GIAN

BÀI ÔN 15: CỘNG TRỪ SỐ ĐO THỜI GIAN

5th Grade

15 Qs

Year 10 ANGLES Quiz - TAWA COLLEGE

Year 10 ANGLES Quiz - TAWA COLLEGE

4th - 9th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+3

Standards-aligned

Created by

Audrey Breda

Used 40+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A
B
C
D

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.
How many pieces are there per ounce?

5 pieces
0.2 pieces
50 pieces
60 pieces

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?