Unit Rate

Unit Rate

5th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

7th Grade

20 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

18 Qs

Rates  and  Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

+1

Standards-aligned

Created by

Audrey Breda

Used 40+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 75 pieces of candy in a 15 oz bag.
How many pieces are there per ounce?
5 pieces
0.2 pieces
50 pieces
60 pieces

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?