Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Percents

Percents

6th - 8th Grade

13 Qs

Decimal Practice

Decimal Practice

6th Grade

20 Qs

Unit conversions (SI/English)

Unit conversions (SI/English)

6th - 10th Grade

10 Qs

Ratios-Rates-Proportions

Ratios-Rates-Proportions

6th Grade

14 Qs

Ratios, Rates and Measurement Conversion

Ratios, Rates and Measurement Conversion

6th Grade

11 Qs

2D Geometry

2D Geometry

6th Grade

15 Qs

Math 7 Volume

Math 7 Volume

6th - 8th Grade

20 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

16 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2B

+3

Standards-aligned

Used 483+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

5 boxes of candy costs $12.54. What is the unit price of one candy bar?

2.50
400000000
78.0
678

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?

12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?

3 inches
1.5 inches
5 inches
2.8 inches

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What number is missing?

12
3
11
13

Tags

CCSS.5.OA.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mrs. Nuckels used 3 cups of flour to make 60 cookies.  How many cups of flour did she use to make 90 cookies?

6 c.
30 c.
4 1/2 c.
5 c.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?