
Unit Rate Shopping
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
JORDAN WARNER
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 3 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.50
$9.00
$5.00
$0.90
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.60 or a six pack of Coke for $2.40?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 75 pieces of candy in a 25 oz bag.
How many pieces are there per ounce?
3 pieces
0.2 pieces
50 pieces
60 pieces
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Doritos $4.60 for 11.5 oz.
or
Cheetos $3.90 for 9.75 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos
They are the same
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What number is missing?
Tags
CCSS.4.OA.C.5
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ecuații de gr 2
Quiz
•
1st - 10th Grade
16 questions
Math 6 - Ratios Review
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Kerület, terület,felszín és térfogat
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems
Quiz
•
5th - 6th Grade
8 questions
المتغيرات والتعابير الجبرية / أ.فاطمة السيد
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Números enteros y Expresiones algebraricas SEGUNDO
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
6. Sınıflar Tekrar Çalışması
Quiz
•
5th - 7th Grade
9 questions
Problemas envolvendo operações com naturais - 6º - CEF 2
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
