Unit Rate Shopping

Unit Rate Shopping

6th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ripasso

Ripasso

5th - 6th Grade

10 Qs

Dzielenie liczb dziesiętnych

Dzielenie liczb dziesiętnych

1st - 6th Grade

15 Qs

Operasi bergabung

Operasi bergabung

5th - 6th Grade

10 Qs

DATA HANDLING 6

DATA HANDLING 6

6th Grade

10 Qs

Test initial clasa a Vi a

Test initial clasa a Vi a

6th Grade

14 Qs

volume of triangular prism

volume of triangular prism

6th - 7th Grade

12 Qs

Review 11/18

Review 11/18

6th - 7th Grade

15 Qs

MODUS & MEDIAN

MODUS & MEDIAN

6th Grade

14 Qs

Unit Rate Shopping

Unit Rate Shopping

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 4.OA.C.5

+4

Standards-aligned

Created by

JORDAN WARNER

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 3 gallons of gasoline.

What was the price PER gallon?

$0.50

$9.00

$5.00

$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.60 or a six pack of Coke for $2.40?

The 12 pack of Coke

The 6 pack of Coke

Neither

They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 75 pieces of candy in a 25 oz bag.

How many pieces are there per ounce?

3 pieces

0.2 pieces

50 pieces

60 pieces

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Doritos $4.60 for 11.5 oz.

or

Cheetos $3.90 for 9.75 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Doritos

Cheetos

They are the same

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What number is missing?

12
3
11
13

Tags

CCSS.4.OA.C.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?