Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

rates and ratios

rates and ratios

Ratios & Rates

Ratios & Rates

Rates

Rates

Rates and Ratios

Rates and Ratios

Rates and Ratios

Rates and Ratios

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 6.RP.A.3B

+6

Standards-aligned

Created by

Rubi Gonzalez

Used 78+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In Emilio’s math class, there are 14 boys and 15 girls. Which of the following is the ratio of boys to girls in Emilio’s math class?

14/29

29/14

14/15

15/14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following ratios is

not equivalent to the other three?

2/3

4/5

4 to 6

8 to 12

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Christopher bought a 7-kilogram can of almonds for $4.90. What is the unit price?

$0.70/kg

$0.07/kg

$3.43/kg

$0.34/kg

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 380 bricks used to build a wall that is 10 feet high. How many bricks will be used to build a wall that is 20 feet high?

38

19

200

760

Tags

CCSS.3.OA.D.8

CCSS.4.OA.A.3

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kassandra can jog 5,000 feet in 4 minutes. If she jogs at the same rate, how many feet can she jog in 7 minutes?

10,000 ft

2,857 ft

8,750 ft

5,600 ft

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Nicole is making a recipe that requires

3 cups of water and 7 cups of flour. Which of the following combinations shows the same ratio of water to flour?

3 cups of water to 8 cups of flour

6 cups of water to 14 cups of flour

6 cups of water to 12 cups of flour

8 cups of water to 3 cups of flour

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Madison bought a package of five colorful pens for $16.75. What is the unit price per pen?

$3.35

$0.29

$0.30

$83.75

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?