Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding and Subtracting Rational Numbers in Real Life

Adding and Subtracting Rational Numbers in Real Life

6th Grade - University

10 Qs

CMS 6th Module 2 Review

CMS 6th Module 2 Review

6th Grade

14 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

 Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

6th Grade

17 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

6th Grade

16 Qs

7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

7th Grade

20 Qs

2022-23 Proportions Test 7th

2022-23 Proportions Test 7th

7th Grade

10 Qs

6th PSSA Review 2

6th PSSA Review 2

6th Grade

15 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.EE.A.2, 6.RP.A.1

+7

Standards-aligned

Created by

Rubi Gonzalez

Used 59+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

In Emilio’s math class, there are 14 boys and 15 girls. Which of the following is the ratio of boys to girls in Emilio’s math class?

14/29

29/14

14/15

15/14

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which of the following ratios is

not equivalent to the other three?

2/3

4/5

4 to 6

8 to 12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Christopher bought a 7-kilogram can of almonds for $4.90. What is the unit price?

$0.70/kg

$0.07/kg

$3.43/kg

$0.34/kg

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 380 bricks used to build a wall that is 10 feet high. How many bricks will be used to build a wall that is 20 feet high?

38

19

200

760

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kassandra can jog 5,000 feet in 4 minutes. If she jogs at the same rate, how many feet can she jog in 7 minutes?

10,000 ft

2,857 ft

8,750 ft

5,600 ft

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Nicole is making a recipe that requires

3 cups of water and 7 cups of flour. Which of the following combinations shows the same ratio of water to flour?

3 cups of water to 8 cups of flour

6 cups of water to 14 cups of flour

6 cups of water to 12 cups of flour

8 cups of water to 3 cups of flour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Madison bought a package of five colorful pens for $16.75. What is the unit price per pen?

$3.35

$0.29

$0.30

$83.75

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?