
Setting up and solving Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+3
Standards-aligned
Used 32+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jeff ran 6 miles in 4 hours. At this rate, how many miles will he run in 6 hours?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Mr. Keys made $90 in 5 hours. What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00. What is the price per product?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Solve the proportion:
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Do the ratios form a proportion?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
MATH TEST PREP-6TH GRADE
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Mental Maths 3
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Graphs and Statistics
Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Trapezoids and Area
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Quarter 2 - Quiz 1
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Faces, edges, and vertices
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Monday NJSLA Review
Quiz
•
4th Grade - University
17 questions
Readiness Checker On Geometry
Quiz
•
4th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
