Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Aaron Stevenson
Used 155+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which of the following is a UNIT RATE?
10 miles / 2 hours
$6 for each hour
2 boxes / $5
15 pounds every 5 servings
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What was the price PER gallon?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate

Quiz
•
5th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
12 questions
IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade