Go Math Module 6
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
Mayra Nunez
Used 154+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the table find the ratio of white socks to brown socks
6/8
8/5
5/8
4./6
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the table find the ratio of blue socks to nonblue socks.
4/6
10/13
5/8
4/19
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Using the table find the ratio of black socks to all the socks
6/23
6/17
17/6
23/6
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
15 mins • 1 pt
Find two ratios equivalent to the ratio in Exercise 1( white socks to brown socks)
16/10
10/16
16/5
24/15
15/24
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Earl runs 75 meters in 30 seconds. How many meters does Earl run per second?
150 meters/second
50 meters/second
2.5 meters/second
30 meters/second
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The cost of 3 scarves is $26.25. What is the unit price?
$8.75
$13.12
$78.75
$9
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Danny charges $35 for 3 hours of swimming lessons. Martin charges $24 for 2 hours of swimming lessons. Who makes a better deal?
They charge the same
Martin
Danny
Both are good swimmers
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
There are 32 female performers in a dance recital. The ratio of men to women is 3:8. How many men are in the dance recital?
1 men
36 men
16 men
12 men
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts cost $3.60. Will a 2 ounce bag cost more or less than $1.25?
It will cost more than $1.25
It will not cost more than $1.25
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Similar Resources on Wayground
10 questions
Expressions, Equations, and Inequalities Review (March Madness)
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiply and Divide Decimals
Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Rates Ratios and Proportions (Unit 4)
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Mixed Ratio Problems
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Homework for 11/11-11/15
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates & Converting Rates
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Percentages Review, Grade 6
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
STAAR TEKS 6.6 & 6.11 (Linear Relationships & Graphing Points)
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
