Go Math Module 6

Go Math Module 6

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

STAAR Conversions

STAAR Conversions

6th - 8th Grade

11 Qs

Study Guide 5.3-5.4

Study Guide 5.3-5.4

6th Grade

11 Qs

Unit 2 and 3 Review

Unit 2 and 3 Review

6th Grade

10 Qs

Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems

Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems

5th - 6th Grade

10 Qs

Ratio Quiz Practice

Ratio Quiz Practice

5th - 6th Grade

10 Qs

6.3 Practice Word Problems

6.3 Practice Word Problems

6th Grade

10 Qs

Let's Remember

Let's Remember

6th Grade

11 Qs

MATH 6 Ratios SA2 Review

MATH 6 Ratios SA2 Review

5th - 6th Grade

10 Qs

Go Math Module 6

Go Math Module 6

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

Mayra Nunez

Used 154+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Using the table find the ratio of white socks to brown socks

6/8

8/5

5/8

4./6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Using the table find the ratio of blue socks to nonblue socks.

4/6

10/13

5/8

4/19

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Using the table find the ratio of black socks to all the socks

6/23

6/17

17/6

23/6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Find two ratios equivalent to the ratio in Exercise 1( white socks to brown socks)

16/10

10/16

16/5

24/15

15/24

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Earl runs 75 meters in 30 seconds. How many meters does Earl run per second?

150 meters/second

50 meters/second

2.5 meters/second

30 meters/second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The cost of 3 scarves is $26.25. What is the unit price?

$8.75

$13.12

$78.75

$9

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Danny charges $35 for 3 hours of swimming lessons. Martin charges $24 for 2 hours of swimming lessons. Who makes a better deal?

They charge the same

Martin

Danny

Both are good swimmers

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

There are 32 female performers in a dance recital. The ratio of men to women is 3:8. How many men are in the dance recital?

1 men

36 men

16 men

12 men

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts cost $3.60. Will a 2 ounce bag cost more or less than $1.25?

It will cost more than $1.25

It will not cost more than $1.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3B