Proportion Tables

Proportion Tables

6th - 8th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Tables Equations

Proportional Tables Equations

6th - 8th Grade

10 Qs

Tables of Proportional Relationships

Tables of Proportional Relationships

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportions Table

Proportions Table

6th - 8th Grade

10 Qs

Missing Value for Proportional Relationships

Missing Value for Proportional Relationships

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportion Table Graph

Proportion Table Graph

6th - 8th Grade

10 Qs

Solving Proportional Tables

Solving Proportional Tables

6th - 8th Grade

10 Qs

Tables Proportions

Tables Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportions Tables

Proportions Tables

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportion Tables

Proportion Tables

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3, 7.RP.A.2B

+2

Standards-aligned

Created by

Jodi Reeve

Used 792+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
This is a table with a proportional relationship between A and B.  Find the missing value of B. 
33
44
32
48

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
REVIEW QUESTION
Is this table proportional or non-proportional?
Proportional
Non-Proportional
both
neither

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Solve the proportion.
1
3
6
5

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Is this table proportional?
Yes
No

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Does the table represent a proportional relationship?
Yes.
No.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the total cost of tickets if there are 7 adults?
$600
$75
$500
$525

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.

$1.00 per pound

$3.60 per pound

$1.20 per pound

$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?