Proportion Tables

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Jodi Reeve
Used 792+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Is this table proportional or non-proportional?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Proportions Teacher Table

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportion Tables Practice

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Tables Proportion

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratio and Proportion Tables

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
1.6 Solve Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
1.4 Proportional and Nonproportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportional Tables and Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportions from Tables Lesson

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Repeating Decimals to Fractions

Quiz
•
8th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade