
Ratio Mixed Review (ratio, unit rate, better buy)
Quiz
•
6th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Stephanie Wiwczar
Used 3+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
25 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1. A parking lot has 30 cars and 12 trucks. Find the ratio of cars to trucks.
30/12
18/6
5/2
7/4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1. There are 2 dogs to 6 puppies. Find the ratio of dogs to puppies.
2/6
5/12
1/3
2/3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Sarah wants to buy tomatoes, which is the best deal?
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Identify the best deal.
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to ALL fruit?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
PENILAIAN TENGAH SEMESTER 1
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Class 5 math quiz
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
حل اسئلة رياضيات درس ضرب الاعداد العشرية
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios & Proportions
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Weather and Climate in Philippines
Quiz
•
6th Grade
20 questions
ulangan 2 bahasa Indonesia kelas 12
Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
ÔN TẬP NGÀNH ĐỘNG VẬT NGUYÊN SINH
Quiz
•
6th - 7th Grade
24 questions
Cultura general Arte
Quiz
•
5th - 11th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
23 questions
Academic Vocabulary Pre-assessmsent
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Figurative Language Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
