Ratio Mixed Review (ratio, unit rate, better buy)

Ratio Mixed Review (ratio, unit rate, better buy)

6th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ulangan Tema 1 Muatan Bahasa Indonesia Kelas 6

Ulangan Tema 1 Muatan Bahasa Indonesia Kelas 6

6th Grade

20 Qs

TEMA 4 SUBTEMA 2 PEMBELAJARAN 4

TEMA 4 SUBTEMA 2 PEMBELAJARAN 4

6th Grade

20 Qs

Biografi

Biografi

1st - 11th Grade

21 Qs

6° Science Review

6° Science Review

6th Grade

20 Qs

Bulan Penyucian Jiwa ( Ramadhan ) Tahun 4

Bulan Penyucian Jiwa ( Ramadhan ) Tahun 4

4th - 6th Grade

20 Qs

Persatuan kesatuan

Persatuan kesatuan

6th Grade

20 Qs

六年级数学:分数

六年级数学:分数

5th - 6th Grade

20 Qs

TEMA 6

TEMA 6

6th Grade

20 Qs

Ratio Mixed Review (ratio, unit rate, better buy)

Ratio Mixed Review (ratio, unit rate, better buy)

Assessment

Quiz

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2B

+3

Standards-aligned

Created by

Stephanie Wiwczar

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. A parking lot has 30 cars and 12 trucks. Find the ratio of cars to trucks.

30/12

18/6

5/2

7/4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1. There are 2 dogs to 6 puppies. Find the ratio of dogs to puppies.

2/6

5/12

1/3

2/3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Sarah wants to buy tomatoes, which is the best deal?
15 kg for $32.25
4 kg for $8.72

15 kg for $32.25
4 kg for $8.72
Neither

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Identify the best deal.
27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30

27 ounces of nacho chips for $3.51
10 ounces of nacho chips for $1.30
Neither

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24

Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?

5:4
5:11
2:5
6:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?