Multiplying and Dividing Decimals by whole numbers

Multiplying and Dividing Decimals by whole numbers

5th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Long Division Practice

Long Division Practice

5th Grade

20 Qs

Math Review Fun

Math Review Fun

5th Grade

20 Qs

Adding Multi-Digit Whole Numbers

Adding Multi-Digit Whole Numbers

5th Grade - University

20 Qs

Long Division

Long Division

4th - 6th Grade

21 Qs

EM Math Unit 3 (Lessons 3-1/3-4)

EM Math Unit 3 (Lessons 3-1/3-4)

5th Grade

20 Qs

Division NBT6

Division NBT6

5th Grade

20 Qs

5.NF.3 Study Guide (Fractions as division)

5.NF.3 Study Guide (Fractions as division)

5th Grade

20 Qs

Multiplying with decimals

Multiplying with decimals

5th Grade

18 Qs

Multiplying and Dividing Decimals by whole numbers

Multiplying and Dividing Decimals by whole numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 5.NBT.B.6

+7

Standards-aligned

Created by

Napoleon Bradford

Used 38+ times

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Sam exercised 2.5 hours per day on 4 days last week. He burned 330 calories per hour while exercising. How many calories did Freddy burn by exercising last week?

33,000

2,500

3,300

26,400

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Calculate
1.08÷4
2.7
0.27
2.07
.20

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Mr. Culver had 123 eggs in a refrigerator in his restaurant. He put 32 more cartons of eggs in the refrigerator. Each carton contained 18 eggs. Which of these is the best estimate of the number of eggs Mr. Culver now has in his refrigerator?

400

700

600

300

Tags

CCSS.5.NBT.A.1

CCSS.5.NBT.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Keri is reading a novel that has 650 pages. She has 25 days to finish the book. If Keri reads the same number of pages each day, how many pages does she read each day?
26 pages
27 pages
20 pages
30 pages

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NF.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A swimmer swam a total of 345 meters at practice last month. If they practiced for 23 days last month, how many meters did they swim?

8,142 meters

16 meters

14 meters

15 meters

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NF.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A teacher filled gift bags with stickers for her students end of the year gifts. She has 54 students. If she put 185 stickers in each gift bag, how many stickers will she need?
3 stickers
9,909 stickers
9,990 stickers
990 stickers

Tags

CCSS.5.NBT.B.5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?