IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Heather Malash
Used 117+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.3.OA.A.3
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
15 mins • 1 pt
Select all of the trips that would take 4 hours.
Drive 50 miles per hour between two cities which are 200 miles apart
Walk 4 miles per hour to school, which is 8 miles away
Take a train going 90 miles per hour between two cities which are 22.5 miles apart
Bicycle 30 miles at 7.5 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Bob runs 4 laps around a track in 10 minutes.
How many minutes per lap is that?
0.4 minutes per lap
2.5 minutes per lap
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which weights more: a puppy that weighs 8.5 kilograms or a baby that weighs 11 pounds?
a puppy that weights 8.5 kilograms
a baby that weighs 11 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best deal?
Store A: 4 cans for $3.56
Store B: 6 cans for $5.16
Store C: 8 cans for $7.04
Store D: 10 cans for $9.00
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
15 mins • 1 pt
Kilometers and inches are some units used to measure length. What are some other units to measure length?
gallons
yards
miles
feet
Tags
CCSS.4.MD.A.1
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
IM Grade 6 Unit 3

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
8 questions
Unit Rates and Better Buy

Quiz
•
6th Grade
9 questions
Unit Rates and Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Comparing Unit Rates (Tables & Word Problems)

Quiz
•
6th Grade
12 questions
6.PFA.2 Proportion Tables and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Ratios and rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade