4.8C (Part II)
Quiz
•
Other
•
4th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
Jennifer Pierre
Used 17+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mrs. Miller is making punch for the teacher's luncheon. She needs to mix 1 gallon of soda with lemon sherbet. The only measuring cup she has measures 2 cups. How many times will she need to fill her measuring cup in order to add the correct amount of soda to the punch bowl?
A. 6 times
B. 8 times
C. 16 times
D. 4 times
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Mrs. Miller shares $15.36 among her three children. Each child receives the same amount of money. Which group of money below shows how much money each child receives?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A. Less that $5
B. Between $5 and $10
C. Between $10 and $15
D. More than $15
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Tony buys 24 half-pint bottles of water. Megan buys 12 quart sized bottles of water. Which of the following statements about the volume of water is true.
A. Tony buys twice as much water as Megan.
B. Megan buys twice as much water as Tony.
C. Tony and Megan buy the same amount of water.
D. Not here
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Karen and Jessica made a 30 gallon batch of salsa. They filled some pint-sized jars of the salsa to sell at their school fundraising event. How many pint-sized jars were they able to fill?
A. 240
B. 8
C. 320
D. 24
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Marcus has $15.74 in his wallet. He purchases an ice cream cone for $1.42 and a pack of gum for 89 cents. Then he finds a dollar in the street. How much money does March has now?
A. $13.43
B. $14.75
C. $15. 75
D. $14.43
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Jordan is going on vacation and wants to ship his golf clubs. The golf clubs weigh 47 pounds. The shipping company charges him $1.25 per pound to ship the clubs and an additional processing fee of $5.50. What is the total cost to ship the clubs?
A. $64.25
B. $58.75
C. $63.25
D. $62.50
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
8 questions
Imposible to get 10/10 RAP MUSIC
Quiz
•
KG - Professional Dev...
10 questions
Vietnamese overview
Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
Deepavali 2020 - Middle Primary
Quiz
•
1st - 6th Grade
10 questions
Unicorn quiz
Quiz
•
1st - 4th Grade
13 questions
disney princesses
Quiz
•
KG - Professional Dev...
10 questions
Guess the blackpink song lyrics
Quiz
•
4th Grade - Professio...
10 questions
The Power of W.O.W. Phonics: VCCV and VCV Patterns
Quiz
•
4th Grade
9 questions
TEST PREP
Quiz
•
3rd - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Other
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
12 questions
Adding and Subtracting Fractions with Like Denominators
Quiz
•
4th Grade
6 questions
Winter Creative Drawing Activity
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Holiday Song Guessing Game!
Quiz
•
3rd - 5th Grade
6 questions
Would You Rather Christmas
Lesson
•
4th Grade
20 questions
Christmas Movies
Quiz
•
1st - 12th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
