End of Year Math 2020

End of Year Math 2020

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

TEKS 6.4H Unit Rates & Unit Conversions

TEKS 6.4H Unit Rates & Unit Conversions

6th Grade

16 Qs

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

6th Grade

18 Qs

Rates & Unit Rate Quiz Review

Rates & Unit Rate Quiz Review

6th Grade

20 Qs

Proportions, Percent and Conversion Factor Problems

Proportions, Percent and Conversion Factor Problems

6th - 9th Grade

21 Qs

SF-6S-Ch7part1eview

SF-6S-Ch7part1eview

5th - 7th Grade

18 Qs

Fraction Operations Review

Fraction Operations Review

6th Grade

17 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

20 Qs

Proportions and Conversions

Proportions and Conversions

6th Grade

15 Qs

End of Year Math 2020

End of Year Math 2020

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.EE.A.4, 6.SP.A.1

+16

Standards-aligned

Created by

Terri Sallee

Used 79+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which list of numbers is ordered from greatest to least?


2 15, 2 14, 2.23, 2-2\ \frac{1}{5},\ 2\ \frac{1}{4},\ 2.23,\ -2

2 14, 2.23, 2, 2 152\ \frac{1}{4},\ 2.23,\ -2,\ -2\ \frac{1}{5}

2, 2 15, 2 14, 2.23-2,\ -2\ \frac{1}{5},\ 2\ \frac{1}{4},\ 2.23

2 15, 2, 2.23, 2 14-2\ \frac{1}{5},\ -2,\ 2.23,\ 2\ \frac{1}{4}

Tags

CCSS.6.NS.C.7A

CCSS.6.NS.C.7B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Henry is buying orange juice to make punch for a party. He can buy the juice in 32-oz cartons for $2.56 each or 48-oz cartons for $3.36 each. What is the price per ounce for the 32 ounce cartons?

$0.07 per ounce

$7 per ounce

$8 per ounce

$0.08 per ounce

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Henry is buying orange juice to make punch for a party. He can buy the juice in 32-oz cartons for $2.56 each or 48-oz cartons for $3.36 each. What is the price per ounce for the 48 ounce cartons?

$0.07 per ounce

$7 per ounce

$8 per ounce

$0.08 per ounce

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Henry is buying orange juice to make punch for a party. He can buy the juice in 32-oz cartons for $2.56 each or 48-oz cartons for $3.36 each. Which is the better value?

32-oz cartons

48-oz cartons

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What are the coordinates of the Ferris Wheel?

(1.5, -0.5)

(-0.5, 1.5)

(-1.5, 0.5)

(0.5, -1.5)

Tags

CCSS.6.NS.C.6B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is located at (-1.5, -2)?

Roller Coaster 1

Roller Coaster 2

Merry Go Round

Water Slide

Tags

CCSS.6.NS.C.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Are these expressions equivalent? 14d + 21 and 7(2d + 3)

Yes

NO

Tags

CCSS.6.EE.A.4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?