End of Year Math 2020

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+16
Standards-aligned
Terri Sallee
Used 79+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which list of numbers is ordered from greatest to least?
Tags
CCSS.6.NS.C.7A
CCSS.6.NS.C.7B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Henry is buying orange juice to make punch for a party. He can buy the juice in 32-oz cartons for $2.56 each or 48-oz cartons for $3.36 each. What is the price per ounce for the 32 ounce cartons?
$0.07 per ounce
$7 per ounce
$8 per ounce
$0.08 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Henry is buying orange juice to make punch for a party. He can buy the juice in 32-oz cartons for $2.56 each or 48-oz cartons for $3.36 each. What is the price per ounce for the 48 ounce cartons?
$0.07 per ounce
$7 per ounce
$8 per ounce
$0.08 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Henry is buying orange juice to make punch for a party. He can buy the juice in 32-oz cartons for $2.56 each or 48-oz cartons for $3.36 each. Which is the better value?
32-oz cartons
48-oz cartons
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What are the coordinates of the Ferris Wheel?
(1.5, -0.5)
(-0.5, 1.5)
(-1.5, 0.5)
(0.5, -1.5)
Tags
CCSS.6.NS.C.6B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is located at (-1.5, -2)?
Roller Coaster 1
Roller Coaster 2
Merry Go Round
Water Slide
Tags
CCSS.6.NS.C.8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Are these expressions equivalent? 14d + 21 and 7(2d + 3)
Yes
NO
Tags
CCSS.6.EE.A.4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
17 questions
Fraction Operations Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Customary Units Length Capacity Weight

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Rates, Ratios, Measurement

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratios Rates Proportions Percents

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Proportions and Conversions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit 1

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade