Ratios and rates

Ratios and rates

5th - 6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Search for Content on Ratio Tables

Search for Content on Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Comparing Unit Rates with Proportional Reasoning

Comparing Unit Rates with Proportional Reasoning

6th Grade

16 Qs

Ratios & Rates

Ratios & Rates

6th Grade

10 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

18 Qs

Lesson 1: Ratios & Lesson 2: Rates/Unit Rates

Lesson 1: Ratios & Lesson 2: Rates/Unit Rates

6th Grade

18 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Ratios and rates

Ratios and rates

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.EE.B.5

+5

Standards-aligned

Created by

Lisa Powell

Used 448+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Williams family bought 5 concert tickets for $200. What was the price per ticket?

$50.00

$500.00

$40.00

$0.025

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
What is the ratio of red apples to green apples
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Kelly has 10 apps on her iPad.
5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games.
What is the ratio of school apps to game apps?
5 to 2
3 to 5
5 to 10
5 to 3

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Vikings Football League has 150 players on 10 teams. What is the unit rates of players to teams?

10 players per team

12 players per team

14 players per team

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You purchased 8 Bottles of Soda at Shop-Rite for $14.00. What is the price per bottle?

$2.00 per bottle

$1.50 per bottle

$1.75 per bottle

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to 6 miles per gallon?
30 miles to 6 gallons
24 miles to 8 gallons
18 miles to 3 gallons

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which rate is equivalent to 15 miles per hour?
30 miles in 3 hours
30 miles in 2 hours
30 miles in 5 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?