Ratios and rates

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Lisa Powell
Used 450+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Williams family bought 5 concert tickets for $200. What was the price per ticket?
$50.00
$500.00
$40.00
$0.025
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games.
What is the ratio of school apps to game apps?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Vikings Football League has 150 players on 10 teams. What is the unit rates of players to teams?
10 players per team
12 players per team
14 players per team
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You purchased 8 Bottles of Soda at Shop-Rite for $14.00. What is the price per bottle?
$2.00 per bottle
$1.50 per bottle
$1.75 per bottle
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratio and Rates

Quiz
•
6th Grade - University
17 questions
Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Finding Ratios and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
17 questions
Ratio Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade