
Rate and Unit Rate Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Meghan Wells
Used 5+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A farm has 14 cows and 10 horses. Write the ratio of cows to total animals as a ratio in lowest terms.
14 to 10
10 to 14
14 to 24
7 to 12
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
$14 for 8 pounds
$1.75 per pound
$0.57 per pound
$1.70 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?
75 miles per hour
0.013 miles per hour
750 miles per hour
13 miles per hour
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.5.NF.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A grocery store is selling candy corn for Halloween. They sell 22 ounce bags for $2.64 and 40 ounce bags for $5.60. Which bag of candy corn is the better buy?
22 ounce bag
40 ounce bag
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
2.56 × 8
20.48
204.8
20.4
0.2048
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Brittney bought 13 peaches for $8.84. How much was each peach?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Solve the Proportion:
X/9 = 9/27
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
Unit rates/ proportions
Quiz
•
0 questions
Rates, Ratios, and Proportions
Quiz
•
0 questions
Ratio/Proportion
Quiz
•
0 questions
Topic 5 Quiz B Review
Quiz
•
0 questions
Ratios, Rates, and Proportions Test Review
Quiz
•
0 questions
Ratios, Rates and Proportions
Quiz
•
0 questions
Warm-up Unit Rate Proportions
Quiz
•
0 questions
Rates and Ratios
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
