Rate and Unit Rate Review

Rate and Unit Rate Review

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit rates/ proportions

Unit rates/ proportions

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

Ratio/Proportion

Ratio/Proportion

Topic 5 Quiz B Review

Topic 5 Quiz B Review

Ratios, Rates, and Proportions Test Review

Ratios, Rates, and Proportions Test Review

Ratios, Rates and Proportions

Ratios, Rates and Proportions

Warm-up Unit Rate Proportions

Warm-up Unit Rate Proportions

Rates and Ratios

Rates and Ratios

Rate and Unit Rate Review

Rate and Unit Rate Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 5.NF.B.3, 6.NS.B.3

+6

Standards-aligned

Created by

Meghan Wells

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A farm has 14 cows and 10 horses. Write the ratio of cows to total animals as a ratio in lowest terms.

14 to 10

10 to 14

14 to 24

7 to 12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?

$14 for 8 pounds

$1.75 per pound

$0.57 per pound

$1.70 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?

75 miles per hour

0.013 miles per hour

750 miles per hour

13 miles per hour

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NF.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A grocery store is selling candy corn for Halloween. They sell 22 ounce bags for $2.64 and 40 ounce bags for $5.60. Which bag of candy corn is the better buy?

22 ounce bag

40 ounce bag

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

2.56 × 8

20.48

204.8

20.4

0.2048

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Brittney bought 13 peaches for $8.84. How much was each peach?

.68 cent
.71 cent
.65 cent
.74 cent

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Solve the Proportion:
X/9 = 9/27

9
3
81
245

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?