
PA Mod 3 Review 1
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
Standards-aligned
MacKenzie McElduff
Used 29+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Write an equation for this relationship.
Remember: You can find k using the ratio
y=1/5x
y=1/2x
y=2x
y=5x
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate in this proportional relationship? Remember: Unite Rate means slope! slope is the
60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which statement best describes the relationship between paws and dogs? (set up proportions and compare the ratios: are they equal?)
Proportional
Not Proportional
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which graph is non-proportional? (does the line go through the origin?)
A
B
C
D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The cost of 4 pounds of grapes is $24.36. What is the unit rate, in dollars per pound?
$6.09/ 1 pound
$20.36/ 1 pound
$8.12/ 1 pound
$28.36/ 1 pound
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Does this graph represent a proportional relationship?
No, because it doesn't pass through the origin.
Yes, because it doesn't pass through the origin.
Yes, because it intersects the y axis.
No, because it intersects the x axis.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio? Example:
A comparison of two quantities
To multiply two fractions
Two decimals that can be multiplied
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
KUIZ PANTAS KALKULATOR
Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Mnożenie do 50
Quiz
•
1st - 12th Grade
21 questions
TABLA DE MULTIPLICAR DEL 10 HASTA EL 12
Quiz
•
1st - 12th Grade
20 questions
Triângulos + desafios - 8º ano
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Me divierto con las Matemáticas LILEGRE 8° y 9° 2020.
Quiz
•
1st Grade - University
20 questions
Thử thách Toán Tuần 11
Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
1G Multiplication & Division (Negatives)
Quiz
•
8th - 10th Grade
20 questions
1.2 OPERASI ASAS ARITMETIK YANG MELIBATKAN INTEGER
Quiz
•
7th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
slope intercept form
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
12 questions
8th Grade Slope _ Unit 3 Lesson 10
Quiz
•
8th Grade
17 questions
Identify Functions
Quiz
•
8th Grade
