PA Mod 3 Review 1

PA Mod 3 Review 1

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

ôn tập chương 2 tam giac toán 7

ôn tập chương 2 tam giac toán 7

7th - 8th Grade

15 Qs

Identidades notables

Identidades notables

8th Grade

15 Qs

Négyszögek - tulajdonságai

Négyszögek - tulajdonságai

7th - 8th Grade

20 Qs

Quiz Matemática 8-A

Quiz Matemática 8-A

8th Grade

15 Qs

Conocimientos Previos

Conocimientos Previos

5th - 10th Grade

15 Qs

Réduction d'expressions littérales

Réduction d'expressions littérales

7th Grade - University

20 Qs

Day 4: Warm - UP / Review

Day 4: Warm - UP / Review

8th Grade

15 Qs

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

1st - 11th Grade

20 Qs

PA Mod 3 Review 1

PA Mod 3 Review 1

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2D, HSF-LE.A.1B

Standards-aligned

Created by

MacKenzie McElduff

Used 29+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Write an equation for this relationship.
Remember: You can find k using the ratio

 k =yxk\ =\frac{y}{x}   and equations can be written as y=kx.

y=1/5x

y=1/2x

y=2x

y=5x

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the unit rate in this proportional relationship? Remember: Unite Rate means slope! slope is the

 riserun or change in ychange in x\frac{rise}{run}\ or\ \frac{change\ in\ y}{change\ in\ x}  

60 miles/1 hour

120 miles/ 2 hours

1 mile/ 1 hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Which statement best describes the relationship between paws and dogs? (set up proportions and compare the ratios: are they equal?)

Proportional

Not Proportional

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Which graph is non-proportional? (does the line go through the origin?)

A

B

C

D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The cost of 4 pounds of grapes is $24.36. What is the unit rate, in dollars per pound?

$6.09/ 1 pound

$20.36/ 1 pound

$8.12/ 1 pound

$28.36/ 1 pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Does this graph represent a proportional relationship?

No, because it doesn't pass through the origin.

Yes, because it doesn't pass through the origin.

Yes, because it intersects the y axis.

No, because it intersects the x axis.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is a Ratio? Example:

 32\frac{3}{2}  

A comparison of two quantities 

To multiply two fractions 

Two decimals that can be multiplied

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?