Unit Rates - 1/30

Unit Rates - 1/30

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

3.2 Unit Rates Practice

3.2 Unit Rates Practice

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate

Find Rates

Find Rates

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate

Unit Rate

001 Unit Rates

001 Unit Rates

Unit Rates - 1/30

Unit Rates - 1/30

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.2D

+5

Standards-aligned

Created by

Cierra Roberts

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

AT&T charges $76.00 for 500 minutes or Sprint charges $54.00 for 450 minutes. Which is a better deal

Sprint
AT&T

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Oreos
Chips Ahoy

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of the following is an example of a unit rate?

16 miles/6 days

15 words/30 seconds

$3.18/1 slice of pizza

$15.82/two movie tickets

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What does the ordered pair shown represent?

$5 for every 90 hours worked

For every 5 hours worked, $90 earned

$4.50 for every 85 hours worked

For every 4.5 hour worked, $85 earned

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Yengkong mowed 3 lawns and earned a total of $75. What is his rate per lawn?

$20

$25

$30

$32.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?