
Unit Rates - 1/30
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned
Cierra Roberts
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
AT&T charges $76.00 for 500 minutes or Sprint charges $54.00 for 450 minutes. Which is a better deal
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which of the following is an example of a unit rate?
16 miles/6 days
15 words/30 seconds
$3.18/1 slice of pizza
$15.82/two movie tickets
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What does the ordered pair shown represent?
$5 for every 90 hours worked
For every 5 hours worked, $90 earned
$4.50 for every 85 hours worked
For every 4.5 hour worked, $85 earned
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Yengkong mowed 3 lawns and earned a total of $75. What is his rate per lawn?
$20
$25
$30
$32.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
