Quiz 2 - grade 6 math Q1 Ratios and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Sandra Clark
Used 26+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which represents the relationship of oranges to fruit in simplest form?
1:3
1:2
2:3
4:2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A 5-pound bag of cat food costes $11. What is the unit price of the cat food?
$11 per 5 pounds
$2.25 per pound
$2.20 per pound
$55 per pound
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$20 per hour
$16 per hour
$20.50 per hour
$25 per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ratio, Rate and Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios and Equivalent Ratios

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Ratios Unit Rates Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Ratios and rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade