
Unit 3 Test - Budgeting and Wise Spending

Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Medium
+5
Standards-aligned
Teresa Duppstadt
Used 19+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Leiff goes online to buy a new video game. He finds a site that currently has a promotion of 15% off on all orders over $50. Leiff decides to buy his video game, with a price tag of $128, at this site because he knows that he will get the 15% discount when he checks out. Leiff pays 5.3% sales tax on the discounted price and pays a shipping fee of $4.75. What is the total of Leiff’s online purchase?
$112.84
$114.57
$118.82
$119.32
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.NS.A.3
CCSS.7.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
On his road trip, Leon stops to refuel and get some snacks. He has the following purchases:
12 gallons of gas at $2.89 per gallon
2 granola bars for $1.59 each
1 apple for $0.89
2 bottles of vitamin water for $1.39 each
Leon must pay 7.5% sales tax on everything but the gas, which already has tax included in the per gallon price. If Leon paid $44.64, then he _____ for his purchase.
did not pay enough
paid correct amount
paid $2.60 too much
paid $3.11 too much
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.NS.A.1
CCSS.7.NS.A.2
CCSS.7.NS.A.3
CCSS.7.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 granola bars and 9 bottles of water.
$7.14 for 6 granola bars
$8.72 for 8 bottles of water
$18.14
$18.63
$21.41
$31.72
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Given the following information, choose the brand that is the better buy.
Brand A: $1.25 for 10 ounces
Brand B: $1.47 for 12 ounces
Brand C: $1.68 for 14 ounces
Brand D: $1.84 for 16 ounces
Brand A
Brand B
Brand C
Brand D
Tags
CCSS.7.RP.A.1
CCSS.7.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The music store is having a 15% off sale on all classical music cds. Lyell has a coupon for 20% off any classical music cd. How much will Lyell save on a classical music cd that has a price of $23.99?
$7.20
$7.68
$8.40
$9.60
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.NS.A.3
CCSS.7.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The Changs updated their bedroom by purchasing a new lamp for $89.95 and a comforter set for $239.99. They paid 6.6% sales tax on their purchases. If the Changs paid $351.72 total, determine if they paid the correct amount.
paid $0.33 too much
paid $0.99 too much
paid $5.94 too much
paid correct amount
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.NS.A.1
CCSS.7.NS.A.2
CCSS.7.NS.A.3
CCSS.7.RP.A.2
CCSS.7.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A family eats out at a restaurant and the total for their meals is $73.89. They also pay sales tax of 5.8% and leave a tip for their server. If the family leaves a total of $93, which of the following might be a description of the service they received?
10% below average
15% average
20% above average
25% outstanding
Tags
CCSS.7.EE.B.3
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Hourly Pay, Salary, commission

Quiz
•
12th Grade - University
20 questions
One Variable Statistics Review

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
7th gr. Financial Literacy

Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Proportions with Percentages

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Linear Systems

Quiz
•
9th Grade - University
17 questions
Unit 6 Review: Income Taxes Vocabulary

Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Salary/ Commission

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Precalculus (B)

Quiz
•
9th - 11th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade