
5-5 Rates and Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Deanne Billemeyer
Used 8+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A rate is a ratio that compares 2 different_______________________________.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Solve the proportion.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How are rates and unit rates similar?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Solve the proportion:
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
A rate is a ratio that compares
A part to a part
A part to a whole
Quantities with different units
Quantities with the same units
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
How are rates and unit rates different?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
