7th Grade Math Equations and Inequalities Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+14
Standards-aligned
Eric Miller
Used 104+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
17 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The school store sells 4 pencils for $0.80.
What is the unit cost of a pencil?
$0.20
$0.80
$3.20
$5.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the simplified form of the expression?
3x − (2x − 5)
x - 5
x + 5
5x - 5
-x - 5
Tags
CCSS.7.EE.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which fraction is equivalent to -1.25?
-12½
-1¼
Tags
CCSS.7.NS.A.2D
CCSS.8.NS.A.1
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the value of x for the proportion above.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the missing value in the ratio table?
24⅔
30
36
48
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which expression shows factoring 12x + 54 using the GCF?
2(6x + 27)
3(4x + 18)
6(2x + 9)
Tags
CCSS.7.EE.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The distance traveled by a high-speed train is proportional to the number of hours traveled. Which of the following is not a valid interpretation of the graph?
The train travels 0 kilometers in 0 hours.
The unit rate is 200 kilometers per hour.
After 4 hours, the train is traveling 800 kilometers per hour.
The train travels 800 kilometers in 4 hours.
Tags
CCSS.8.EE.B.5
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
