You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Unit Rate Nov 2021
Quiz
•
Mathematics
•
7th - 9th Grade
•
Hard
Terrance McClendon
Used 4+ times
FREE Resource
54 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
The 12-pack
The 6-pack
They're the same
Neither, I prefer Coke
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
$4.95 per pizza
$5.75 per pizza
$7.25 per pizza
$6.50 per pizza
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of
Miles and cars
Miles and hours
Miles only
Hours only
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
57 questions
Proportions Unit Rate Word Problems
Quiz
•
5th - 7th Grade
57 questions
Solve Unit Rate Word Problem
Quiz
•
5th - 7th Grade
49 questions
CC2 Ch.4 Review & Practice
Quiz
•
6th - 8th Grade
50 questions
Rates Ratio and Proportional Reasoning
Quiz
•
7th - 8th Grade
52 questions
math final review
Quiz
•
7th Grade
50 questions
Moving Straight Ahead Review
Quiz
•
7th Grade
49 questions
8th Math STAAR Review RC2
Quiz
•
8th Grade
50 questions
Semester Exam Review
Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
39 questions
Respect and How to Show It
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions
Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
EOC Math 1 Review
Quiz
•
9th Grade
12 questions
Simple Probability
Quiz
•
7th Grade
37 questions
Math 8 SOL Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
Math Review
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Theoretical and Experimental Probability
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Complementary, Supplementary, and Vertical Angles
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
