Review for Test Chapter 7A

Review for Test Chapter 7A

11th Grade - University

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Exponential and Logarithmic Equations

Solving Exponential and Logarithmic Equations

9th - 12th Grade

10 Qs

Solving Linear Equations

Solving Linear Equations

9th - 11th Grade

18 Qs

Solving 2-Step Equations

Solving 2-Step Equations

9th - 12th Grade

15 Qs

Exponential Equations

Exponential Equations

8th - 12th Grade

12 Qs

Literal Equations

Literal Equations

9th - 12th Grade

19 Qs

4.7C Quadratic Formula

4.7C Quadratic Formula

9th - 12th Grade

16 Qs

Geometry Unit 5 - trigonometric ratios

Geometry Unit 5 - trigonometric ratios

9th - 12th Grade

17 Qs

Solving Square and Cube Root Equations

Solving Square and Cube Root Equations

10th - 12th Grade

12 Qs

Review for Test Chapter 7A

Review for Test Chapter 7A

Assessment

Quiz

Mathematics

11th Grade - University

Medium

Created by

Paola Enríquez

Used 10+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Solve the equation.

 410x=64-10x=-6  

1

 25-\frac{2}{5}  

 25\frac{2}{5}  

 1-1  

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Decide whether the statement translates into an expression or an equation.

22 is 11 more than a number.

Equation

Expression

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Determine the ratio and write it in lowest terms.

68 feet to 32 feet.

178\frac{17}{8}

817\frac{8}{17}

1123\frac{11}{23}

2311\frac{23}{11}

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Match the inequality with its correct representation.

{x | x > 8}

 (8, )\left(8,\ \infty\right)  

 (, 8)\left(-\infty,\ 8\right)  

 (8, )\left(8,\ -\infty\right)  

 (, 8)\left(\infty,\ 8\right)  

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Solve the equation.

 5(y+7)=6(y5)5(y+7)=6(y-5)  

65

 65-65  

5

 5-5  

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Translate the verbal phrase into a mathematical expression. Use x to represent the unknown number.

A number minus 91.

x91x-91

x+91x+91

91

91x91x

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Tell which brand or which size is the better buy.

Brand X: 6 oz for $1.80

Brand Y: 4 oz for $1.16

Brand Y

Brand X

Equal value

Not enough information

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?