Electric Power | Electricity | Assessment | English | Grade 10

Electric Power | Electricity | Assessment | English | Grade 10

10th Grade

4 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Electric Usage

Electric Usage

9th - 10th Grade

8 Qs

Daya Listrik

Daya Listrik

9th - 12th Grade

5 Qs

KERJA, TENAGA DAN KUASA

KERJA, TENAGA DAN KUASA

9th - 11th Grade

8 Qs

Sucesiones Alfabéticas

Sucesiones Alfabéticas

5th - 10th Grade

9 Qs

Kwh Power Calculations

Kwh Power Calculations

9th - 10th Grade

8 Qs

Electricity Bill Calculations

Electricity Bill Calculations

9th - 10th Grade

8 Qs

Watts Kilowatt Hour

Watts Kilowatt Hour

9th - 10th Grade

8 Qs

Electric Power | Electricity | Assessment | English | Grade 10

Electric Power | Electricity | Assessment | English | Grade 10

Assessment

Quiz

Science

10th Grade

Hard

NGSS
HS-PS2-5, HS-PS3-1

Standards-aligned

Created by

Tic Tac Learn

Used 1+ times

FREE Resource

4 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the value of 1 unit of electricity we pay for?

3.6 × 10⁶ J

1 kW

1 Wh

3.6 × 10⁶ Js

Answer explanation

The commercial unit of electricity is basically energy we consumed as 1 unit which is equivalent to 1 kWh. 1 kWh = 1000W × 3600s = 3.6 × 10⁶ J

Tags

NGSS.HS-PS2-5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Choose the odd one out.

VI

I²R

V²/R

IR

Answer explanation

First three the various forms to write Power. The last one is the representation of potential difference.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An iron having a power of 1.6 kW. How much energy will it consume if we operate it for half an hour?

3.6 × 10⁶ J

2.88 × 10⁶ J

1.6 kWh

1 commercial unit of electrical energy

Answer explanation

Power (P) = 1.6 kW Time (t) = 0.5 hours Heat (H) = P×t = 1.6 kW × 0.5 h = 0.8 kWh = 0.8 ×3.6 × 10⁶ J = 2.88 × 10⁶ J

Tags

NGSS.HS-PS3-1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An electric bulb having rating of 100 W is enlighten for 8 hours a day. If the cost per unit of electricity is INR 7. Then what will the amount charged against this bulb in the monthly electricity bill of January?

INR 56

INR 5600

INR 173600

INR 173.6

Answer explanation

Power (P) = 100 W Time per day (t) = 8 hours Energy consumed in one day (h)= P×t = 100 × 8 = 800 Wh No. of days in January = 31 Total Energy consumed (H) = h × 31 = 800 × 31 = 24,800 Wh = 24.8 kWh Cost of 1 unit (1 kWh) = 7 Total cost = 24.8 × 7 = INR 173.6