Comparison Shopping Review
Quiz
•
Life Skills
•
9th - 12th Grade
•
Medium
Kevin Bresnahan
Used 16+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Which of the following has the cheaper unit rate or unit price for eggs: $.99 for 6 eggs, $1.32 for 12 eggs, $1.49 for 16 eggs?
$.99
$1.32
$1.49
They have the same unit rate and unit price.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
What is the unit price if 5 packs of cookies cost $6.25?
$1.50 per pack
$1.25 per pack
$0.75 per pack
$1.00 per pack
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
What is the unit price per pound of a 3 pound pack of ground beef for $9.99?
$3.33
$3.00
$4.19
$3.79
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
What is the unit price for a bag of chicken tenders, 25 ounces for $8.99?
$0.40 per ounce
$0.25 per ounce
$0.36 per ounce
$0.52 per ounce
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Which package of bacon has the cheaper unit rate or price: $5.99 for 16 ounces, or
$4.56 for 12 ounces?
the 16-ounce package
the 12-ounce package
They have the same unit rate or price.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
If something is sold at half price, it is sold at....
50% of the price
25% of the price
75% of the price
30% of the price
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Jeff filled up his car with gas @ Kwik Star. Gas costs $3.89 per gallon, and he pumped 16 gallons of gas. How much $ will Jeff pay for his gas?
$62.66
$66.44
$64.22
$62.24
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Life Skills
20 questions
Investing
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Career
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Paying for College
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Budgeting
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Insurance
Quiz
•
9th - 12th Grade
70 questions
Adulting 101 Fall Final
Quiz
•
12th Grade
16 questions
Table setting
Quiz
•
9th - 12th Grade
