Comparison Shopping Review

Comparison Shopping Review

9th - 12th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

activity-card

Comparison Shopping Review

Comparison Shopping Review

Assessment

Quiz

Life Skills

9th - 12th Grade

Medium

Created by

Kevin Bresnahan

Used 16+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Which of the following has the cheaper unit rate or unit price for eggs: $.99 for 6 eggs, $1.32 for 12 eggs, $1.49 for 16 eggs?

$.99

$1.32

$1.49

They have the same unit rate and unit price. 

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

What is the unit price if 5 packs of cookies cost $6.25?

$1.50 per pack

$1.25 per pack

$0.75 per pack

$1.00 per pack

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

What is the unit price per pound of a 3 pound pack of ground beef for $9.99?

$3.33

$3.00

$4.19

$3.79

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

What is the unit price for a bag of chicken tenders, 25 ounces for $8.99?

$0.40 per ounce

$0.25 per ounce

$0.36 per ounce

$0.52 per ounce

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Which package of bacon has the cheaper unit rate or price: $5.99 for 16 ounces, or

$4.56 for 12 ounces?

the 16-ounce package

the 12-ounce package

They have the same unit rate or price.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

If something is sold at half price, it is sold at....

50% of the price

25% of the price

75% of the price

30% of the price

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

10 mins • 1 pt

Jeff filled up his car with gas @ Kwik Star. Gas costs $3.89 per gallon, and he pumped 16 gallons of gas. How much $ will Jeff pay for his gas?

$62.66

$66.44

$64.22

$62.24

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?