Slope as Rate and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 10th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Camille Moran
Used 94+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Heart rate is measured in beats per minute (bpm).
What is the rate of change?
100 bpm
75 bpm
2 minutes 150 heart beats.
20 bpm
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.IF.B.6
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the rate of change for the following graph?
80 mi/hr
20 mi/hr
40 mi/hr
160 mi/hr
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.IF.B.6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Identify the rate of change.
k = 6 cookies/package
k = 12 cookies/package
k = 1/6 package/cookie
k = 1/12 package/cookie
none (not proportional)
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
$14 for 8 pounds
$1.75 per pound
$0.57 per pound
$1.70 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which statement about this graph IS NOT true?
The graph compares the ratio of the charged amount to the number of hours.
At 4 hours, the charged amount is $16.
The graph creates a straight line that increases every hour.
At 2 hours, the charged amount is greater than $5.50.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate #3

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Identify Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Unit rates with fractions 7th hour

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Slope and Unit Rate

Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade