You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the cost per pound?
Module 1 Summative Review (Unit Rates)

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Ashley Peterson
Used 40+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
$8/pound
$200/pound
$0.13/pound
$9/pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
A store sees 120 customers in 8 hours. How many customers will there be in an hour?
960 customers
15 customers
30 customers
120 customers
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type in 7 minutes?
102 words
28 words
714 words
.01 words
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon?
$5/gallon
$.40/gallon
$90/gallon
$2.50/gallon
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
A jet travels 530 miles in two hours. At this rate, how far can the jet travel in 11 hours?
265 miles
2,915 miles
48.18 miles
5,830
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is the price of one pound of granola?
$1.25/pound
$125/pound
$0.80/pound
$11.25/pound
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
An ice cream factory makes 7 gallons of ice cream in 1 hour. How many quarts would this be? (1 gallon = 4 quarts)
7 quarts
1.75 quarts
28 quarts
21 quarts
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
17 questions
Best Deal Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates, Proportions, Conversions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Capacity Conversion

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Understand Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Customary Units Conversion

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Convert Customary Units of Measure

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade
15 questions
IM 6th grade Unit 8

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade