Module 1 Summative Review (Unit Rates)

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Ashley Peterson
Used 40+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the cost per pound?
$8/pound
$200/pound
$0.13/pound
$9/pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
A store sees 120 customers in 8 hours. How many customers will there be in an hour?
960 customers
15 customers
30 customers
120 customers
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type in 7 minutes?
102 words
28 words
714 words
.01 words
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon?
$5/gallon
$.40/gallon
$90/gallon
$2.50/gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
A jet travels 530 miles in two hours. At this rate, how far can the jet travel in 11 hours?
265 miles
2,915 miles
48.18 miles
5,830
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is the price of one pound of granola?
$1.25/pound
$125/pound
$0.80/pound
$11.25/pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 5 pts
An ice cream factory makes 7 gallons of ice cream in 1 hour. How many quarts would this be? (1 gallon = 4 quarts)
7 quarts
1.75 quarts
28 quarts
21 quarts
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios Rates Unit

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Comparing Rates Word Problems

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Capacity Conversion

Quiz
•
4th - 6th Grade
14 questions
Ratios, Rates, and Percents Review

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Convert Customary Units of Measure

Quiz
•
5th - 6th Grade
11 questions
Ratios Better Buys

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade