Module 1 Summative Review (Unit Rates)

Module 1 Summative Review (Unit Rates)

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, Unit Rate, Better Buy

Ratios, Unit Rate, Better Buy

6th Grade

11 Qs

customary units

customary units

6th Grade

10 Qs

Better Buy Unit Rate Whole Number

Better Buy Unit Rate Whole Number

6th - 8th Grade

17 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

6th - 7th Grade

17 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates

Ratios, Rates, Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Topic 2 quiz

Topic 2 quiz

6th - 7th Grade

10 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

Ratios, Rates, Unit Rates, and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

Convert Customary Units of Measure

Convert Customary Units of Measure

5th - 6th Grade

18 Qs

Module 1 Summative Review (Unit Rates)

Module 1 Summative Review (Unit Rates)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Ashley Peterson

Used 40+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the cost per pound?

$8/pound

$200/pound

$0.13/pound

$9/pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

 

A store sees 120 customers in 8 hours. How many customers will there be in an hour?

960 customers

15 customers

30 customers

120 customers

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type in 7 minutes?

102 words

28 words

714 words

.01 words

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

 

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

$5/gallon

$.40/gallon

$90/gallon

$2.50/gallon

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

A jet travels 530 miles in two hours. At this rate, how far can the jet travel in 11 hours?

265 miles

2,915 miles

48.18 miles

5,830

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is the price of one pound of granola?

$1.25/pound

$125/pound

$0.80/pound

$11.25/pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 5 pts

An ice cream factory makes 7 gallons of ice cream in 1 hour. How many quarts would this be? (1 gallon = 4 quarts)

7 quarts

1.75 quarts

28 quarts

21 quarts

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?