Retest Review: Equations, Inequalities and Functions

Retest Review: Equations, Inequalities and Functions

8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Real-Life Algebra: Simplifying and Evaluating Expressions

Real-Life Algebra: Simplifying and Evaluating Expressions

6th Grade - University

10 Qs

Create Tables and Identify Patterns in Word Problems

Create Tables and Identify Patterns in Word Problems

6th Grade - University

8 Qs

Writing Systems of Equations and Inequalities

Writing Systems of Equations and Inequalities

8th - 10th Grade

10 Qs

Real-World Functions: Slope and Intercept Adventures

Real-World Functions: Slope and Intercept Adventures

8th Grade - University

10 Qs

Quizizz Warm-Up 8.8A/B/C

Quizizz Warm-Up 8.8A/B/C

8th Grade

12 Qs

Real-World Linear Equations: Modeling Costs & Revenue

Real-World Linear Equations: Modeling Costs & Revenue

8th Grade - University

10 Qs

Slope-Intercept Equations: Real-World Applications & Solutions

Slope-Intercept Equations: Real-World Applications & Solutions

8th Grade - University

10 Qs

Solving Real-Life Multistep Inequalities for 8th Graders

Solving Real-Life Multistep Inequalities for 8th Graders

8th Grade - University

10 Qs

Retest Review: Equations, Inequalities and Functions

Retest Review: Equations, Inequalities and Functions

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

Created by

Andrea Lopez

Used 9+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the value of x in the model. Type in the numerical value for x only.

You must turn in the work for this on notebook paper.

x =

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

At a store each notebook has a cost of x dollars. Which situation can be represented by this inequality?​

The cost of 5 notebooks is greater than the cost of 3 notebooks plus a $2 pen.

The cost of 5 notebooks is less than the cost of 3 notebooks with a $2-off coupon.

The cost of 5 notebooks is less than the cost of 3 notebooks plus a $2 pen.

The cost of 5 notebooks is $2 greater than the price of 3 notebooks.

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Solve for k. Type in the numerical value for k only.

You must turn in the work for this on notebook paper.

-8k + 6 = -10k + 10

k =

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Is the relation a function? Why.
Yes, because the x-value 11 has two y-values pair with it.
Yes, because each x-value has only one y-value paired with it.
No, because the x-value 11 has two y-values pair with it.
No, because each x-value has only one y-value paired with it.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Which set of ordered pairs is a function?

{(9,5), (10,5), (9,-5), (10,-5)}

{(3,4), (4,-3), (7,4), (3, 8)}

{(6,-5), (7, -3), (8, -1), (9, 1)}

{(2, -2), (5, 9), (5, -7), (1, 4)}

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Collins is getting her windows cleaned. She finds two companies and needs to compare the prices. Company A charges a $50 dollar fee and $2 per window. Company B charges a $20 fee and $5 per window.

Let x equal the number of windows. What equation represents when the total cost for both companies would be the same

50x + 2 = 20x +5

50 + 2x = 20 + 5x

50 - 2x = 20 - 5x

50x - 2 = 20x -5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Is this is a function or not a function?
Function
Not a Function

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?