At a family reunion there are 24 adults and 36 kids. Which of the following is not a correct way to represent the ratio of these two quantities?
Rate, Ratio & Proportion Unit Test Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Michael Dunne
Used 3+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
2 adults to 3 kids
12 adults to 20 kids
3 kids to 2 adults
6 kids to 4 adults
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Wood is being cut such that the number of boards, B, is proportional to the number of minutes, m, that the wood is being chopped. If 46 boards are cut in 4 minutes, then which expression below gives the number of boards cut in 31 minutes?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Chicken costs $2.99 per pound. What equation is used to find C, the total cost of p, pounds of chicken?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Two variables are proportionally related with a constant of proportionality, k. Which of the following points must lie on the graph of this relationship?
(k.1)
(1,k)
(0,k)
(k,0)
Answer explanation
The constant of proportionality is the unit rate! The unit rate can always be found on the graph by "looking above the 1". Therefore, it is always described by the point (1, unit rate).
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Colin's salary is proportional to the number of hours he works. He earned $851 for 37 hours of work. Which of the following is the constant of proportionality?
$23 per hour
$19 per hour
4 hours per dollar
31487 hours per dollar
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
7R Unit 5 Test Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
7th 2-1 Ratios Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Best Buy: Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade