Break-even in-class practice
Quiz
•
Business
•
11th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
JieYing Xiao
Used 5+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which of the following is the correct formula for calculating contribution per unit?
Price per unit + variable cost per unit
Total revenue – total cost
Price per unit – variable cost per unit
Total revenue – total variable cost
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
The point at which the level of sales of a business exactly equals its costs is known as the...
Start-up stage
Break-even point
Insolvency point
Profit point
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Mr Icy is a popular shop in a busy town, selling tubs of frozen yoghurt. Each tub has a variable cost of $0.25 and sells for $1.50. Mr Icy’s fixed costs of operating the shop are $10,000 per month. What is the contribution per tub of frozen yoghurt?
$1.75
$0.75
$1.25
$1.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Mr Icy is a popular shop in a busy city, selling tubs of frozen yoghurt. Each tub has a variable cost of $0.25 and sells for $1.50. Mr Icy’s fixed costs of operating the shop are $10,000 per month. How many tubs of frozen yoghurt must Mr Icy sell each month in order to break-even?
12,333
4,333
6,000
8,000
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Mr Icy is a popular shop in a small town, selling tubs of frozen yoghurt. Mr Icy needs to sell 8,000 tubs of frozen yoghurt each month to break-even. Last month Mr Icy sold 9,500 tubs. Using this information, calculate Mr Icy’s margin of safety.
8,000
-1,500
1,500
9,000
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
The difference between actual sales and the number of units needed to break- even is known as the...
Margin of safety
Standard cost
Margin of error
Opportunity cost
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
On a break-even chart, what does the horizontal axis measure?
Opportunity cost
Output or units of production
Cost and revenues
Profit or loss
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
14 questions
POB Chapter 1.2 Review
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
POBF 1.03 Vocabulary
Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Marketing planning
Quiz
•
11th - 12th Grade
12 questions
2.1 Review
Quiz
•
11th Grade
10 questions
Checking
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Borrowing products
Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Mobile Marketing
Quiz
•
11th Grade - University
17 questions
Business 1.1+1.2
Quiz
•
10th Grade - University
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
