2.3-2.5 Dividing Whole Numbers and Decimals Review

2.3-2.5 Dividing Whole Numbers and Decimals Review

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Quiz

Decimal Quiz

6th Grade

9 Qs

Operations with Decimals

Operations with Decimals

5th - 6th Grade

10 Qs

IM Grade 6 Unit 5 Review

IM Grade 6 Unit 5 Review

6th Grade

9 Qs

10.4 Dividing decimals

10.4 Dividing decimals

5th - 7th Grade

12 Qs

Fractions and Decimals

Fractions and Decimals

6th Grade

14 Qs

 Multiplying and Dividing Fractions and Mixed Numbers Classwork

Multiplying and Dividing Fractions and Mixed Numbers Classwork

6th Grade

15 Qs

Unit 5 Arithmetic in Base Ten (Decimals)

Unit 5 Arithmetic in Base Ten (Decimals)

6th Grade

15 Qs

4 digit by 2 digit division

4 digit by 2 digit division

5th - 6th Grade

10 Qs

2.3-2.5 Dividing Whole Numbers and Decimals Review

2.3-2.5 Dividing Whole Numbers and Decimals Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

CCSS
5.NBT.B.7, 5.NBT.B.6, 5.NF.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

ANDREW KASCHALK

Used 17+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

61

7.1

0.71

71

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Terry bought 211 inches of fabric. She needed to cut it into 4 equal pieces. How many inches long will each piece be when she is finished?

52.75 inches

5275 inches

5.11 inches

52.8 inches

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NF.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

25.3

23

113

2.3

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A DVD company had 987 DVDs to box and ship. If they could fit 22 in each box, how many full boxes can they fill?

43 boxes

45 boxes

44 boxes

46 boxes

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NF.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

16.1

1.11

161

1.61

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

29.2

29

292

0.29

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If Mr. Kaschalk paid $4.45 for 3 pounds of apples, how much did each pound of apples cost? Round to the nearest penny (hundredth), if necessary.

$1.4833

$0.148

$1.48

$1.49

Tags

CCSS.5.NBT.A.4

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?