Unit 4 Test 1 Review -Proportions, Unit Rates, and Measurement

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Scott Gilson
Used 1+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Nelson sold 147 bags of popcorn and 216 bottles of water in 3 days. At this rate, how many more bottles of water than bags of popcorn will Mr. Nelson sell in 5 days?
Tags
7.4.B
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Rush ran 5 miles in 48 minutes. What was her time per mile?
Tags
7.4.B
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
There are nine position players on a baseball team: 3 outfielders, 4 infielders, 1 pitcher, and 1 catcher.
Write a ratio to express the number of players to the number of outfielders.
Tags
7.4.B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mrs. Rush bought a 12-pack package of protein bars for $15.37. Mrs. Hutton bought an 8-pack package of protein bars for $10.32. Who got the better deal?
Mrs. Rush
Mrs. Hutton
Same deal
Tags
7.4.B
5.
MATCH QUESTION
1 min • 1 pt
Match the unit rate for each:
6 : 1
$162 for 9 tickets
3 : 1
16 goals in 4 quarters
2 : 1
15 baskets in 5 minutes
18 : 1
84 yards in 14 running attempts
4 : 1
24 strikeouts in 12 innings
Tags
7.4.B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The price per night for a hotel room is different at 3 different hotels.
Hotel A - 3 nights - $192
Hotel B - 5 nights - $300
Hotel C - 7 nights - $455
Which hotel costs the least per night?
Hotel A
Hotel B
Hotel C
They all cost the same
Tags
7.4.B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The following table shows the cost of 4 party favor packs. For example, the Slinky costs $9 for a pack of 5.
Which toy pack has a cost of $2.50 per toy?
Slinky
Wind-up Robot
Yo-yo
Emoji Beach ball
Tags
7.4.B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
17 questions
Measurement

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Abbreviations

Quiz
•
5th - 8th Grade
16 questions
GCCISD-7th Grade Math STAAR Questions

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Proportions and Unit rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Customary Unit Measurements

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Proportions Unit Conversions

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Better Buy/Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
13 questions
Convert Cups Quarts and Gallons

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade