There are 20 pieces of fruit in a bowl and 5 of them are oranges. What percentages of the fruit are oranges?
Unit 3 Test

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Melanie Milton
Used 14+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
50%
25%
40%
15%
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
It took 3 hours to drive 210 miles. At this rate, how long does it take to drive 105 miles?
1 hour
2 hours
1.5 hours
3 hours
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
If you take a 30 mile bike trip and travel at a rate of 15 miles per hour, how long will your bike trip be?
1 hour
3 hours
2 hours
30 minutes
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A grocery store sells a 31 ounce container of HEINZ ketchup for $4.65. What is the unit price per ounce?
20 cents
$0.30
10 cents
$0.15
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 12 employees who walk to work. There are 20 employees total, What percentage of the employees walk to work?
5%
60%
10%
50%
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 140 6th grade students trying out for a soccer team. Of the group, 40% of them are 13 years old, 50% are 12 years old and the rest are 11 years old. What percentage of the students are 11?
10%
20%
40%
35%
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 140 6th grade students trying out for a soccer team. Of the group, 40% of them are 13 years old, 50% are 12 years old, and the rest are 11 years old. How many students are 11 years old?
14 students
70 students
56 students
23 students
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rate and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit 3 End of Unit Review

Quiz
•
6th Grade
11 questions
Unit 3 Rates/Percentages Review

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Unit 3- Test Review (End of Unit)

Quiz
•
6th Grade
12 questions
IM Grade 6 Unit 3 Quiz Review Lessons 1-8

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates Quiz

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade