Mastering Ratios and Proportions

Mastering Ratios and Proportions

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 3 Review

Unit 3 Review

7th Grade

19 Qs

Rates, Ratios, Proportions and Percents

Rates, Ratios, Proportions and Percents

8th - 11th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

7th Grade

15 Qs

Math Review - Grade 6

Math Review - Grade 6

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Similar Figures and Proportions Test Review Quiz

Similar Figures and Proportions Test Review Quiz

7th Grade

18 Qs

Ratio, Rate and proportion

Ratio, Rate and proportion

9th Grade

18 Qs

Mastering Ratios and Proportions

Mastering Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Mr S

Used 7+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is a ratio?

A comparison of two numbers by addition
A comparison of two numbers by multiplication
A comparison of two numbers by subtraction
A comparison of two numbers by division

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A bag contains green chips and red chips. The ratio of green chips to purple chips in the bag is 4 to 5. Which of the following statements could be true?

The bag could contain only red chips.

There are exactly 20 green chips and 25 purple chips

The bag could contain 4 purple chips and 5 green chips

The bag could contain 4 blue chips and 5 purple chips

Answer explanation

NOTE:

Remember only green chips and purple chips are in the bag.

also remember that green chips MUST be less than purple chips.

No other colors must be in the bag.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following ratios is equivalent to 6:8?

3:4

9:12

12:16

All of the above

Answer explanation

Which of the following ratios is equivalent to 6:8?

You may use your calculator method and

divide 6 by 8 to get a unit value.

6/8 = 0.75

now divide the other ratios to see which give you the same 0.75

3/4 = 0.75

9/12 = 0.75

12/16 = 0.75

this means all the ratios are equivalent.

The answer is ALL THE ABOVE.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The ratio of blue marbles to red marbles in a bag is 2:3. If there are 18 red marbles, how many blue marbles are there?

12

24

30

36

Answer explanation

What is the relationship between red marbles (3) and 18?

18 divide by 3 is equal to 6. Therefore the relationship is 6 because 3 x 6 = 18

therefore 2 x 6 = 12

This means that there are 12 blue marbles in the bag. The answer is 12.

you may also use the BUTTERFLY strategy to find the missing quantity.

2/3 = n / 18

n x 3 = 18 x 2

3n = 36

divide both sides by 3

n = 12

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the ratio of cats to dogs in a pet shop is 3:4, how many cats are there if there are 20 dogs?

15

25

30

35

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 300 miles using 10 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?

30 miles/gallon

20 miles/gallon

25 miles/gallon

35 miles/gallon

Answer explanation

A car travels 300 miles using 10 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?

since you are asked to find (per) gallon, you must divide the miles by the GALLON.

300 MILES / 10 GALLON

300/10 = 30 miles per 1 gallon

or 30 miles/gallon

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 5 pencils cost $1.25, how much would 8 pencils cost?

$1.00

$2.00

$2.50

$2.80

Answer explanation

If 5 pencils cost $1.25, how much would 8 pencils cost?

Find the cost of 1 pencil (unit rate) by dividing the amount of money by the amount of pencils.

$1.25 / 5 = $0.25

The cost for 1 pencil is $0.25

8 pencils is equal to 8 x $0.25 = $2

therefore 8 pencils cost $2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?