Mastering Ratios and Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Mr S
Used 7+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is a ratio?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bag contains green chips and red chips. The ratio of green chips to purple chips in the bag is 4 to 5. Which of the following statements could be true?
There are exactly 20 green chips and 25 purple chips
The bag could contain 4 purple chips and 5 green chips
The bag could contain 4 blue chips and 5 purple chips
Answer explanation
NOTE:
Remember only green chips and purple chips are in the bag.
also remember that green chips MUST be less than purple chips.
No other colors must be in the bag.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following ratios is equivalent to 6:8?
3:4
9:12
12:16
All of the above
Answer explanation
Which of the following ratios is equivalent to 6:8?
You may use your calculator method and
divide 6 by 8 to get a unit value.
6/8 = 0.75
now divide the other ratios to see which give you the same 0.75
3/4 = 0.75
9/12 = 0.75
12/16 = 0.75
this means all the ratios are equivalent.
The answer is ALL THE ABOVE.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The ratio of blue marbles to red marbles in a bag is 2:3. If there are 18 red marbles, how many blue marbles are there?
12
24
30
36
Answer explanation
What is the relationship between red marbles (3) and 18?
18 divide by 3 is equal to 6. Therefore the relationship is 6 because 3 x 6 = 18
therefore 2 x 6 = 12
This means that there are 12 blue marbles in the bag. The answer is 12.
you may also use the BUTTERFLY strategy to find the missing quantity.
2/3 = n / 18
n x 3 = 18 x 2
3n = 36
divide both sides by 3
n = 12
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If the ratio of cats to dogs in a pet shop is 3:4, how many cats are there if there are 20 dogs?
15
25
30
35
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car travels 300 miles using 10 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?
30 miles/gallon
20 miles/gallon
25 miles/gallon
35 miles/gallon
Answer explanation
A car travels 300 miles using 10 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?
since you are asked to find (per) gallon, you must divide the miles by the GALLON.
300 MILES / 10 GALLON
300/10 = 30 miles per 1 gallon
or 30 miles/gallon
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 pencils cost $1.25, how much would 8 pencils cost?
$1.00
$2.00
$2.50
$2.80
Answer explanation
If 5 pencils cost $1.25, how much would 8 pencils cost?
Find the cost of 1 pencil (unit rate) by dividing the amount of money by the amount of pencils.
$1.25 / 5 = $0.25
The cost for 1 pencil is $0.25
8 pencils is equal to 8 x $0.25 = $2
therefore 8 pencils cost $2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
6th Grade - Topic 5 - Savvas Book Review

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Ratios and Proportions 6.12

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Unit Rate, Percent

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Ratio Rates and Percents Milestone Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Similar Figures and Proportions Test Review Quiz

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade