Decimal Division 5.3F

Decimal Division 5.3F

5th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5.3F

5.3F

5th Grade

10 Qs

Dividing decimals with models

Dividing decimals with models

5th Grade

12 Qs

Models Decimal By decimal multiplication

Models Decimal By decimal multiplication

5th Grade

6 Qs

Multiplying Fractions Using Area Models

Multiplying Fractions Using Area Models

5th Grade

10 Qs

Staar Math 5th grade (test review)4/4 '16

Staar Math 5th grade (test review)4/4 '16

5th Grade

12 Qs

NF.2.4 Multiply Fractions with Models

NF.2.4 Multiply Fractions with Models

5th Grade

9 Qs

Unit 3 Review- Multiplying and Dividing Decimals

Unit 3 Review- Multiplying and Dividing Decimals

5th Grade

12 Qs

Multiply decimals with grids

Multiply decimals with grids

5th Grade

12 Qs

Decimal Division 5.3F

Decimal Division 5.3F

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

ALEX HERNANDEZ

Used 27+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Martha has 7.2 ounces of raisins, as shown by the shaded model. Each square represents one ounce. She divides the raisins equally into 3 bags. Which equation can Martha use to determine the weight, in ounces, of each bag of raisins?

7.2 ÷ 3 = 2.4

0.72 ÷ 3 = 0.24

7.2 ÷ 3 = 2.04

7.2 ÷ 3 = 2.12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The shaded model represents a division equation. Each large square represents 1 whole. Which equation best represents the model?

2.7 ÷ 3 = 0.09

2.7 ÷ 3 = 0.9

0.27 ÷ 3 = 0.09

0.27 ÷ 3 = 0.9

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Aracely solves a division problem with the model. Which equation matches Aracely's model?

8.24 ÷ 0.4 = 2.6

10.4 ÷ 4 = 2.6

8.24 ÷ 4 = 2.06

2.06 ÷ 4 = 1

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

At a bakery, 4 whole grain muffins cost $12.80. The area model represents $12.80. Which equation can be used to determine the cost of one muffin?

$12.80 ÷ 4 = $51.20

$12.80 ÷ 4 = $3.02

$12.80 ÷ 4 = $3.20

$12.80 ÷ 4 = $2.02

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Three sisters earned $6.39 at their lemonade stand. They want to share their earnings equally. What amount will each sister receive? Complete the equation to show the solution.

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

A rabbit travels 5.5 feet in 5 equal hops. Create an expression to represent the length, in feet, of each hop. Circle the correct answers from the drop-down menus.

5 + .5

5.5 x 5

5.5 / 5

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Each hundredths model is shaded to represent a division equation. A large square represents one whole. Draw a line from the correct equation to the box beneath each model.

Evaluate responses using AI:

OFF