Topic 3 (Part 2) Test_English

Quiz
•
Social Studies
•
12th Grade
•
Easy
Ian Duong
Used 7+ times
FREE Resource
21 questions
Show all answers
1.
MATCH QUESTION
1 min • 5 pts
Match the following vocabulary terms with the definitions below.
Marginal Revenue
The change in output that results from hiring one additional unit of labor.
Negative marginal return
When the addition of a unit of labor actually reduces total output.
Marginal product of labor
The level of production in which the marginal product of labor increases as the number of workers increases.
Diminishing marginal returns
The level of production in which the marginal product of labor decreases as the number of workers increases.
Increasing marginal returns
The additional income from selling one more unit of a good or service.
2.
MATCH QUESTION
1 min • 5 pts
Match the following vocabulary terms with the definitions below.
Average Cost
A cost that rises or falls depending on the quantity produced.
Total cost
The cost of operating a facility, such as a factory or a store.
Marginal cost
The extra cost of adding one unit.
Operating Cost
Total cost divided by quantity produced.
Variable costs
The sum of fixed costs and variable costs.
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 2 pts
For a business to find the total cost, what two costs must they add together?
Marginal Cost
Variable Cost
Fixed Cost
Average Cost
Operating Cost
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a business shuts down, they would still have to pay for their...
Fixed costs
Variable costs
Average costs
Marginal costs
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which one of these would NOT be an example of variable costs?
Rent
Labor wages
Packaging
Raw Materials
Utilities
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Why should producers find out the balance between how much to supply for consumers' demand?
To try to make as much profit as possible.
To make sure the customers are happy.
To make as much product as possible.
To try to make money to pay taxes.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a company's total cost is $25,000 and their total revenue is $23,000, the company is...
making money.
losing money.
making the same amount of money.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
ECON - Unit 3 Practice Test

Quiz
•
12th Grade
18 questions
Economics: Supply an Demand

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Economics Midterm Exam Review C

Quiz
•
10th - 12th Grade
17 questions
Review of PT Exam

Quiz
•
12th Grade
20 questions
Supply and Demand Review

Quiz
•
12th Grade
20 questions
Supply and Demand Review Game

Quiz
•
12th Grade
18 questions
IB Economics - Inflation

Quiz
•
11th - 12th Grade
20 questions
Macroeconomics

Quiz
•
12th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Social Studies
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
62 questions
Spanish Speaking Countries, Capitals, and Locations

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
First Day of School

Quiz
•
6th - 12th Grade
6 questions
Maier - AMDM - Unit 1 - Quiz 1 - Estimation

Quiz
•
12th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade
21 questions
9th Grade English Diagnostic Quiz

Quiz
•
9th - 12th Grade
7 questions
Characteristics of Life

Interactive video
•
11th Grade - University