Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 6

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 6

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 2 - Lesson 9

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 2 - Lesson 9

KG - University

14 Qs

Unit 4 - Lesson 17 - Grade 3: Illustrative Mathematics

Unit 4 - Lesson 17 - Grade 3: Illustrative Mathematics

KG - University

13 Qs

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 6 - Lesson 3

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 6 - Lesson 3

KG - University

12 Qs

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 4 - Lesson 6

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 4 - Lesson 6

KG - University

12 Qs

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 5 - Lesson 14

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 5 - Lesson 14

KG - University

11 Qs

Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 6 - Lesson 8

Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 6 - Lesson 8

KG - University

11 Qs

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 4 - Lesson 14

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 4 - Lesson 14

KG - University

9 Qs

Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 6 - Lesson 3

Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 6 - Lesson 3

KG - University

9 Qs

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 6

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 6

Assessment

Quiz

Math

Practice Problem

Hard

6.RP.2, 6.RP.3.b

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

9 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.What is the cost per pint?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.How many pints do you get per dollar?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.At this rate, how many pints can you afford for $20.00?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Han and Tyler are following a polenta recipe that uses 5 cups of water for every 2 cups of cornmeal.Han says, “I am using 3 cups of water. I will need 1 and 1/5 cups of cornmeal.”Tyler says, “I am using 3 cups of cornmeal. I will need 7 and 1/2 cups of water.”Do you agree with either of them?

Han
Tyler
Both
Neither

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A large art project requires enough paint to cover 1,750 square feet. Each gallon of paint can cover 350 square feet. Each square foot requires 1/350 of a gallon of paint.Andre thinks he should use the rate 1/350 gallons of paint per square foot to find how much paint they need. Do you agree with Andre? Explain or show your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Andre types 208 words in 4 minutes. Noah types 342 words in 6 minutes. Who types faster?

Andre
Noah

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A corn vendor at a farmer's market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for $4.32. Which bag is the better deal?

bag of 8
bag of 12

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A soccer field is 100 meters long. What could be its length in yards?

33.3
91
100
109

Tags

6.RP.2

6.RP.3.b