
Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 6
Quiz
•
Math
•
•
Practice Problem
•
Hard
Standards-aligned
Wayground Content
FREE Resource
Enhance your content in a minute
9 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.What is the cost per pint?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
6.RP.2
6.RP.3.b
2.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.How many pints do you get per dollar?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
6.RP.2
6.RP.3.b
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.At this rate, how many pints can you afford for $20.00?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
6.RP.2
6.RP.3.b
4.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.At this rate, how much will 8 pints of raspberries cost?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
6.RP.2
6.RP.3.b
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Han and Tyler are following a polenta recipe that uses 5 cups of water for every 2 cups of cornmeal.Han says, “I am using 3 cups of water. I will need 1 and 1/5 cups of cornmeal.”Tyler says, “I am using 3 cups of cornmeal. I will need 7 and 1/2 cups of water.”Do you agree with either of them?
Tags
6.RP.2
6.RP.3.b
6.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
A large art project requires enough paint to cover 1,750 square feet. Each gallon of paint can cover 350 square feet. Each square foot requires 1/350 of a gallon of paint.Andre thinks he should use the rate 1/350 gallons of paint per square foot to find how much paint they need. Do you agree with Andre? Explain or show your reasoning.
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
6.RP.2
6.RP.3.b
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Andre types 208 words in 4 minutes. Noah types 342 words in 6 minutes. Who types faster?
Tags
6.RP.2
6.RP.3.b
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A corn vendor at a farmer's market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for $4.32. Which bag is the better deal?
Tags
6.RP.2
6.RP.3.b
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A soccer field is 100 meters long. What could be its length in yards?
Tags
6.RP.2
6.RP.3.b
Similar Resources on Wayground
8 questions
Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 8 - Lesson 13
Quiz
•
KG - University
11 questions
Unit 3 - Lesson 17 - Grade 5: Illustrative Mathematics
Quiz
•
KG - University
10 questions
Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 3 - Lesson 16
Quiz
•
KG - University
13 questions
Unit 3 - Lesson 6 - Grade 8: Illustrative Mathematics
Quiz
•
KG - University
10 questions
Open Up - Grade 8 - Mathematics - Unit 7 - Lesson 6
Quiz
•
KG - University
11 questions
Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 6 - Lesson 5
Quiz
•
KG - University
9 questions
Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 4 - Lesson 16
Quiz
•
KG - University
8 questions
Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 7 - Lesson 10
Quiz
•
KG - University
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Math
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
