Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 2 - Lesson 8

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 2 - Lesson 8

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ohio US Government AIR Test Review Standards 1 - 4

Ohio US Government AIR Test Review Standards 1 - 4

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 2 - Lesson 10

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 2 - Lesson 10

Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 5 - Lesson 9

Open Up - Grade 7 - Mathematics - Unit 5 - Lesson 9

STAAR US History:  Gilded Age through Cold War

STAAR US History: Gilded Age through Cold War

8th Grade U.S. History STAAR Review Part I

8th Grade U.S. History STAAR Review Part I

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 2 - Lesson 8

Open Up - Grade 6 - Mathematics - Unit 2 - Lesson 8

Assessment

Quiz

Math

Practice Problem

Hard

6.RP.3.b

Standards-aligned

Created by

Wayground Content

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

In 2016, the cost of 2 ounces of pure gold was $2,640. What is the cost for 1 ounce of gold?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.3.b

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

In 2016, the cost of 2 ounces of pure gold was $2,640. What is the cost for 3 ounces of gold?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.3.b

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

In 2016, the cost of 2 ounces of pure gold was $2,640. What is the cost for 4 ounces of gold?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.3.b

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of 5 movie tickets?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.3.b

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of 11 movie tickets?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.3.b

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price.12 eggs for $3. How much is the cost per egg?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.3.b

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price.3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

6.RP.3.b

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?