Two Step Equation Word Problems

Two Step Equation Word Problems

9th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Multi-Step Word Problems: Equations in Action

Solving Multi-Step Word Problems: Equations in Action

7th Grade - University

10 Qs

Writing Equations From Word Problems

Writing Equations From Word Problems

9th Grade

10 Qs

Systems of Equations: Application (2)

Systems of Equations: Application (2)

9th Grade

14 Qs

Translating Word Problems: Understanding Function Variables

Translating Word Problems: Understanding Function Variables

8th Grade - University

10 Qs

Linear Word Problems

Linear Word Problems

9th Grade

9 Qs

7.7A y=mx+b

7.7A y=mx+b

6th - 9th Grade

10 Qs

Variables on Both Sides of the Equation Word Problems

Variables on Both Sides of the Equation Word Problems

8th - 9th Grade

10 Qs

Finding Rate Of Change from Tables and Graphs

Finding Rate Of Change from Tables and Graphs

6th - 9th Grade

9 Qs

Two Step Equation Word Problems

Two Step Equation Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Medium

Created by

Janice Duke

Used 10+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A taxi service charges an initial fee of $10 plus $1.65 per mile. How many miles can you travel if you have a total of $44.65?

21 miles

18 miles

15 miles

12 miles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Darcy owes $65.25 for her cell phone bill this month. If her monthly fee is $30 and she is charged $0.15 per text message, how many texts did she send this month?

235 texts

150 texts

235 texts

235 texts

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

You and 7 friends decide to go to the local fair. Together, the amount spent to get into the fair and park is $33.00. If it costs 5 dollars to park, how much did each ticket cost per person? WRITE AN EQUATION and solve.

$3.50 per ticket

$4.00 per ticket

$3.00 per ticket

$2.50 per ticket

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

At a local coffee shop, you decide to buy a refill mug that costs $9.50. Each refill in the mug costs $1.50. This week, you spent a total of $15.50 for the mug and your refills. How many refills did you buy this week?

4 refills

3 refills

5 refills

2 refills

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

You and your family spend $37.50 at the bowling alley. You spend $20 on game play plus $3.50 per person for shoe rental. How many people in your family went bowling? WRITE AN EQUATION and solve.

5 people

4 people

3 people

6 people

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maria's family decided to go to the amusement park. In total, they spent $225 (not including food and drinks). If the cost per person to get into the park was $35.00, and they had a $20 coupon, how many people from her family went to the park?

5 people

6 people

7 people

8 people

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

At Eagle Creek Park, you can rent a sailboat for 2 hours for $40. You are also required to wear life jackets, which are $5 each to rent. If you spent a total of $100, how many life jackets did you rent?

8 life jackets

10 life jackets

12 life jackets

6 life jackets

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?