Valera - Topic 1 Test Review (Algebra 1)

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
cari buddman
Used 2+ times
FREE Resource
30 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
An airport shuttle charges a $5 flat rate plus $1.50 per mile driven. Alex’s last trip to the airport cost $41. Write an equation to find the number of miles of Alex’s trip.
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
An airport shuttle charges a $5 flat rate plus $1.50 per mile driven. Alex’s last trip to the airport cost $41. Find the number of miles of Alex’s trip.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Six friends all use $2-off coupons to buy themselves movie tickets. The spend a total of $42. What is the price of one movie ticket without the coupon?
$5
$7
$9
$11
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Tim has 74 socks that are white or black. He has 1 more pair of white socks than black socks. How many individual socks of each color does he have?
Write the number of black socks and then the number of white socks after the comma.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A scientist needs 10 liters of a 20% acid solution for an experiment, but she has only a 5% solution and a 40% solution. About how many liters of the 5% and the 40% solutions should the scientist mix to get the solution she needs? Choose the equation to match the situation.
(0.20)(10) = 0.05x + 0.40x
(0.20)(10) = 0.05x + 0.40(10 – x)
(0.20)(10) = 0.05(10) + 0.40(10 – x)
(0.20)(10) = 0.05(10 – x) + 0.40(10 – x)
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
Venetta buys 2 pounds of pistachios and 3 pounds of almonds. The pistachios cost $4 more per pound than the almonds. She pays a total of $48. Select all the correct statements about this situation.
One pound of pistachios plus 1 pound of almonds cost $20.
The pistachios cost twice as much per pound as the almonds.
Reducing the number of pounds of almonds by one results in a total cost of $40.
The cost a, in dollars, of 1 pound of almonds is modeled by the equation 2(a – 4) + 3a = 48.
The cost p, in dollars, of 1 pound of pistachios is modeled by the equation 2p + 3(p – 4) = 48.
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Cafeteria A has 7 packs of granola bars and 12 loose granola bars. Cafeteria B has 3 packs of granola bars and 84 loose granola bars. If the cafeterias have the same number of granola bars, how many are in each pack? __ granola bars
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
25 questions
Keystone Algebra 1 Review

Quiz
•
9th Grade
25 questions
Ratio Rates and Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade - University
25 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade - University
25 questions
Constant of Proportionality, Unit Rates, and Constant Rates

Quiz
•
7th Grade - University
25 questions
Active EOC Math 1 Review

Quiz
•
9th Grade
26 questions
Linear Equations

Quiz
•
9th Grade - University
25 questions
Algebra 2 Chapter 1 Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
25 questions
Linear Functions Eoc Review

Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Points, Lines, Planes

Quiz
•
9th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Polynomials: Naming, Simplifying, and Evaluating

Quiz
•
9th - 11th Grade
40 questions
Camp CMS Math 1 Test Review

Quiz
•
9th - 12th Grade