Ratio and Rate Problems Review

Ratio and Rate Problems Review

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Is It a Ratio Rate or Unit Rate

Is It a Ratio Rate or Unit Rate

6th Grade - University

18 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

6th Grade

15 Qs

Chapter 3 Review (Ratio & Rates)

Chapter 3 Review (Ratio & Rates)

6th Grade

20 Qs

Converting Measurements

Converting Measurements

6th Grade

20 Qs

Proportion Word Problems (Complex Fractions)

Proportion Word Problems (Complex Fractions)

6th - 8th Grade

14 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

6th - 8th Grade

15 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratio and Rate Problems Review

Ratio and Rate Problems Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Rachelle McHenry

Used 6+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

In a certain area, there are 16 empty seats out of 240 total seats. Write the ratio of empty seats to total seats as a fraction in simplest form.

A. 16/240

B. 240/16

C. 15/1

D. 1/15

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In art class, there are 32 pens to 40 brushes. What is the ratio of pens to brushes written as a fraction in simplest form?

F. 4/5

G. 2/5

H. 8/10

I. 5/4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the number of votes each student received for class president. What is the ratio of votes for Hatim to the total number of votes?

A. 15/4

B. 4/11

C. 4/15

D. 1/4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

180 miles on 6 gallons. What is each rate written as a unit rate?

F. 1 mi/3 gal

G. 1 mi/9 gal

H. 30 mi\1 gal

I. 90 mi/1 gal

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

$120 for 15 books. What is each rate written as a unit rate?

A. $8/1 book

B. 1 book/ $8

C. $15/ 1 book

D. 1 book/ $15

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

It took Cedric 42 minutes to jog 12 laps. How many minutes did it take to jog each lap at this rate?

F. 2.28 min

G. 3.5 min

H. 4 min

I. 4.5 min

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Julia can type 150 words in 5 minutes. How many words can she type in 1 minute at this rate?

A. 30 words

B. 40 words

C. 50 words

D. 60 words

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?