Ratio Tables and Unit Rates

Ratio Tables and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

6th Grade

15 Qs

Unit Rate and Ratios Quiz

Unit Rate and Ratios Quiz

6th Grade

15 Qs

Midterm Review Part II

Midterm Review Part II

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit 1 Mid Unit Review

Unit 1 Mid Unit Review

6th Grade

19 Qs

Ratio and Unit Rates

Ratio and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th Grade

17 Qs

Ratio Tables and Unit Rates

Ratio Tables and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

My aunt paid $124 for 4 concert tickets.  What is the rate for 7 concert tickets?
$210
$264
$217
$224

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which rate is equivalent to 15 miles per hour?
30 miles in 3 hours
30 miles in 2 hours
30 miles in 5 hours

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which rate is equivalent to $9 per hour?
$27 in 3 hours
$28 in 4 hours
$33 in 3 hours

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My father drove 231 miles with 7 gallons of gas.  What was his mileage (miles per gallon)?
35 miles per gallon
33 miles per gallon
37 miles per gallon

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50.  What is the price per candy bar?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Your brother has a bag of marbles.  He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of green marbles to all marbles?
3 to 20
1 : 10
7 : 20
2 to 5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Wright has 7 boys and 9 girls. What is the ratio of girls to boys?
7 to 9
9 to 7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?