Ratios, Unit Rate, Percent Review

Ratios, Unit Rate, Percent Review

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Ratio Review

Rates and Ratio Review

6th Grade

20 Qs

Ratios, Unit Rates, and Proportions

Ratios, Unit Rates, and Proportions

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios, Unit Rate, Percent

Ratios, Unit Rate, Percent

6th Grade - University

15 Qs

Ratios, Unit Rate, Percent Review

Ratios, Unit Rate, Percent Review

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratio Rates and Percents Milestone Review

Ratio Rates and Percents Milestone Review

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios Rates Percentages Reviews

Ratios Rates Percentages Reviews

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios Unit Rates Percents

Ratios Unit Rates Percents

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratio and Proportion Review

Ratio and Proportion Review

7th Grade

19 Qs

Ratios, Unit Rate, Percent Review

Ratios, Unit Rate, Percent Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Barbara White

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write the following ratio as a fraction in simplest form: 15 carnations out of 24 flowers
15/24
5/8
3/4
3/8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Jenny has 3 guitars. Steve has 4 guitars. If the ratio of guitars is 4:3, who is first in the ratio?
Jenny
Steve
It doesn't matter
Andy Griffith

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?
2 to 5
5 to 3
3 to 5
5 to 2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If there are 5 soccer players, 10 baseball players, and 15 basketball players, what is the ratio of baseball players to soccer players?
1 to 2
1 to 3
2 to 1
3 to 1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A clothings store has 6 shoes, 8 shirts, 4 shorts, and 10 hats. What does the ratio 1:7 compare?
shorts : hats
shirts: total
shorts:total
shoes: hat and horts

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

John traveled 567 miles in 9 hours. Write the unit rate.
62 mph
60 mph
61 mph
63 mph

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Brittney bought 13 peaches for $8.84. How much was each peach?
.68 cent
.71 cent
.65 cent
.74 cent

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?