Ratio Fun

Ratio Fun

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio

Ratio

8th Grade

15 Qs

Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

Illustrative Math Grade 6 Unit 2 Review

6th Grade

17 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

5th - 8th Grade

12 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade - University

10 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

10 Qs

Ratios and rates

Ratios and rates

5th - 6th Grade

14 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

18 Qs

Ratio Fun

Ratio Fun

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What are the three ways to write a ratio

2;3 , 2 to 3 , 2\3

2:3 , 2 to 3 , 2/3

2:3 , 2 too 3 , 2/3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 16 male teachers out of 40. 

16:40

2:5

2:9

90:75

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2

2 : 5

3 : 1

35: 14

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?

15:25

9:15

21:28

30:50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which one is a real life example of a RATIO?

12 noodles

4 meatballs : 1 cup of sauce

1 jar of sauce

15 desserts

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.

5 hours per dog

5 dogs per hour

320 dogs per hour

not here

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?