Compare Unit Rate

Compare Unit Rate

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

8th Grade

16 Qs

Fining Unit Rates

Fining Unit Rates

7th Grade - University

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

8th Grade

16 Qs

Ratio and Rates

Ratio and Rates

6th Grade

17 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Finding Unit Rates

Finding Unit Rates

7th Grade

19 Qs

Conversions

Conversions

9th Grade

20 Qs

Compare Unit Rate

Compare Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price.

9 colored pencils for ​$2.88.

$.32 per pencil

.32 pencils per dollar

9 pencils per dollar

$2.88 dollars per pencil

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Determine which is the better buy. Store 1 sells

1 kilogram of bananas for ​$2.06. Store 2 sells 4 kilograms of bananas for ​$7.48.

Store 2

Store 1

The unit price for bananas is the same for both stores.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You are buying carrots. Your options are: a 3​-pound bag for ​$4.20 or a 10​-pound bag for ​$6.30​? Explain when a wiser purchase may NOT be the better buy.

When you will only consume the 3 pounds of carrots and the rest will spoil.

It might not be a wiser purchase if you plan to eat more than 10 lb of carrots.

It might not be a wiser purchase because unit price does not always give the lowest price per item.

It is always best to get the items with the lowest unit price.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On​ Tuesday, it snowed 15 inches in 6 hours. What is the unit rate?

6 hours per inch

15 inches per hour

2.5 hours per inch

2.5 inches per hour

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Are these two rates equal to each other? Yes or No

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

18 ounces for $7.38

27 ounces for $15.39

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

$625 for 25 pairs of shoes

$800 for 33 pairs of shoes

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?