Find the unit price.
9 colored pencils for $2.88.
Compare Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price.
9 colored pencils for $2.88.
$.32 per pencil
.32 pencils per dollar
9 pencils per dollar
$2.88 dollars per pencil
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Determine which is the better buy. Store 1 sells
1 kilogram of bananas for $2.06. Store 2 sells 4 kilograms of bananas for $7.48.
Store 2
Store 1
The unit price for bananas is the same for both stores.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You are buying carrots. Your options are: a 3-pound bag for $4.20 or a 10-pound bag for $6.30? Explain when a wiser purchase may NOT be the better buy.
When you will only consume the 3 pounds of carrots and the rest will spoil.
It might not be a wiser purchase if you plan to eat more than 10 lb of carrots.
It might not be a wiser purchase because unit price does not always give the lowest price per item.
It is always best to get the items with the lowest unit price.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On Tuesday, it snowed 15 inches in 6 hours. What is the unit rate?
6 hours per inch
15 inches per hour
2.5 hours per inch
2.5 inches per hour
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Are these two rates equal to each other? Yes or No
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
18 ounces for $7.38
27 ounces for $15.39
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
$625 for 25 pairs of shoes
$800 for 33 pairs of shoes
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions
Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Proportional Constant & Unit Rates
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Rates Unit Rate Proportions Review
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratios
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Fining Unit Rates
Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Unit Rates & Word problems Quiz Period 3/4
Quiz
•
7th Grade
17 questions
Ratio and Rates
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio Test
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals
Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms
Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review
Quiz
•
6th Grade