Compare Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price.
9 colored pencils for $2.88.
$.32 per pencil
.32 pencils per dollar
9 pencils per dollar
$2.88 dollars per pencil
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Determine which is the better buy. Store 1 sells
1 kilogram of bananas for $2.06. Store 2 sells 4 kilograms of bananas for $7.48.
Store 2
Store 1
The unit price for bananas is the same for both stores.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You are buying carrots. Your options are: a 3-pound bag for $4.20 or a 10-pound bag for $6.30? Explain when a wiser purchase may NOT be the better buy.
When you will only consume the 3 pounds of carrots and the rest will spoil.
It might not be a wiser purchase if you plan to eat more than 10 lb of carrots.
It might not be a wiser purchase because unit price does not always give the lowest price per item.
It is always best to get the items with the lowest unit price.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On Tuesday, it snowed 15 inches in 6 hours. What is the unit rate?
6 hours per inch
15 inches per hour
2.5 hours per inch
2.5 inches per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Are these two rates equal to each other? Yes or No
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
18 ounces for $7.38
27 ounces for $15.39
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
$625 for 25 pairs of shoes
$800 for 33 pairs of shoes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
19 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates, Ratios, Proportions, and Similar Figures

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Ratios, Rates, and Unit Conversion

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Mod 1 Topic A B Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Chapter 4- Rates, Proportions, and Similarity

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Place Value Quiz

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade