Solve Problems With Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Arlene can solve 100 math problems in 4 hours. What is her unit rate?
20 problems per hour
25 hours per problem
25 problems per hour
50 problems per 2 hours
15 problems per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It costs $216 for 18 movie tickets. What is the unit price?
$12 per ticket
$21 per ticket
$12.50 per ticket
$15 per ticket
$22 per ticket
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ms. Zilke walks 15 miles in 3 hours. Mr. Haack walks 27 miles in 9 hours. Who walks faster?
Neither! They both have the same unit rate.
Ms. Zilke
Mr. Haack
Mr. Sostre
Mrs. Sklar
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A rate is a ratio comparing two quantities with different kinds of ...
fractions
parts
units
minutes
numbers
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a rate that is simplified so that it has a denominator of ...
0
whole numbers
1/2
1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ms. Zilke can type 120 words in 2 minutes. How many words can she type per minute?
2 words per minute
60 words per minute
40 words per minute
50 words per minute
6 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A hummingbird beats its wings 159 times in 3 seconds. How many times does it beat its wings per second?
45 beats per second
53 seconds per beat
53 beats per minute
53 beats per second
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Tables and Graphs Proportional Relationships Pretest

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Multiplying and Dividing Integers

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade