Ratio Rates and Unit Rate Review

Ratio Rates and Unit Rate Review

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Ratio Tables

Unit Rates and Ratio Tables

6th Grade

10 Qs

Unit Rates from a Table or Graph

Unit Rates from a Table or Graph

7th Grade

10 Qs

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Rates: 6th Grade

Rates: 6th Grade

6th Grade

14 Qs

Rate and Unit Rate Quiz

Rate and Unit Rate Quiz

6th Grade

10 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratio Rates and Unit Rate Review

Ratio Rates and Unit Rate Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of votes for yellow to green?

18:9

2:9

9:2

2:18

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jenny has 3 guitars. Steve has 4 guitars. If the ratio of guitars is 4:3, who is first in the ratio?

Jenny

Steve

It doesn't matter

Andy Griffith

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Gaby swam 84 lengths of the pool in 1 hour. Which table correctly shows equivalent ratios for this situation?

A

B

C

D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A farm has 14 cows and 10 horses. Write the ratio of cows to total animals as a ratio in lowest terms.

14 to 10

10 to 14

14 to 24

7 to 12

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?

$14 for 8 pounds

$1.75 per pound

$0.57 per pound

$1.70 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?

75 miles per hour

0.013 miles per hour

750 miles per hour

13 miles per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Juliana walks every Sunday for 4 hours and burns a 465 calories. Find the unit rate.

116 calories per hour

86 calories per hour

0.0086 calories per hour

116.25 calories per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?