Ratio Rates and Unit Rate Review

Ratio Rates and Unit Rate Review

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportionality

Proportionality

7th - 8th Grade

10 Qs

CLASS SIXTH

CLASS SIXTH

6th Grade

11 Qs

2nd Form Consumer Arithmetic

2nd Form Consumer Arithmetic

8th Grade

10 Qs

GUARDIAN ANGEL

GUARDIAN ANGEL

9th Grade

15 Qs

Distance, Time, and Speed

Distance, Time, and Speed

5th - 6th Grade

15 Qs

Funzioni (base)

Funzioni (base)

12th Grade

14 Qs

M2 WI H01 Procenten TJZ

M2 WI H01 Procenten TJZ

9th Grade

13 Qs

QUIZ #2 Aritmetika Sosial

QUIZ #2 Aritmetika Sosial

7th Grade

10 Qs

Ratio Rates and Unit Rate Review

Ratio Rates and Unit Rate Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2D, 6.RP.A.3B

+1

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of votes for yellow to green?

18:9

2:9

9:2

2:18

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jenny has 3 guitars. Steve has 4 guitars. If the ratio of guitars is 4:3, who is first in the ratio?

Jenny

Steve

It doesn't matter

Andy Griffith

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Gaby swam 84 lengths of the pool in 1 hour. Which table correctly shows equivalent ratios for this situation?

A

B

C

D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A farm has 14 cows and 10 horses. Write the ratio of cows to total animals as a ratio in lowest terms.

14 to 10

10 to 14

14 to 24

7 to 12

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?

$14 for 8 pounds

$1.75 per pound

$0.57 per pound

$1.70 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?

75 miles per hour

0.013 miles per hour

750 miles per hour

13 miles per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Juliana walks every Sunday for 4 hours and burns a 465 calories. Find the unit rate.

116 calories per hour

86 calories per hour

0.0086 calories per hour

116.25 calories per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?