Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying and dividing decimals

Multiplying and dividing decimals

4th - 8th Grade

17 Qs

Finding Domain & Range

Finding Domain & Range

9th Grade

16 Qs

7.4A & 7.7A Constant Rate of Change & Linear Relationships

7.4A & 7.7A Constant Rate of Change & Linear Relationships

7th Grade

18 Qs

Slope

Slope

6th - 9th Grade

12 Qs

Dimensional Analysis Conversion Factors

Dimensional Analysis Conversion Factors

10th - 12th Grade

10 Qs

5th Grade Measurement

5th Grade Measurement

4th - 6th Grade

10 Qs

Surface Areas and Volumes Formulas

Surface Areas and Volumes Formulas

10th Grade

20 Qs

Proportions Pre/Post Test

Proportions Pre/Post Test

7th Grade

15 Qs

Multiplying and Dividing Decimals

Multiplying and Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

56.9 x 3.1

1763.9

545

176.39

20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the product of 96.5 x 2.5? 

93.96

236.425

241.25

311.625

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

8.2 x 7.4 =

61.68

6.068

60.68

60.67

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

18.7 x 6 = _

112.2

11.22

112.1

1.121

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jennifer bought 3.4 pounds of apples. She paid $.89 per pound.  How much did Jennifer pay for the apples?

$3.00

$3.02

$3.01

$3.03

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

4.25 x 3.1

1.3175

13.175

131.75

1317.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

3.8 x 4

1.52

7.8

7.08

15.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?