All Decimal Operations With Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Leslie purchased 4.5 pounds of grass seed. The grass seed cost $1.22 per pound. How much did Leslie spend on grass seed?
$5.40
$5.49
$4.90
$4.88
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jasir had $21.50 to spend at the store. He spent $0.55 on gum, $3.85 on pencils, and $9.84 on a book. How much money did Jasir have left after buying the gum, pencils, and book?
$7.16
$7.26
$8.26
$8.36
Tags
CCSS.6.NS.B.3
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Which operations with decimals REQUIRE you to line the numbers up by place value?
Addition
Subtraction
Multiplication
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ava earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge for each bracelet?
$8.98
$9.95
$53.70
$65.70
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game. How much does he make per touchdown?
$5.17
$5.12
$5.14
$5.16
Tags
CCSS.7.EE.B.3
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Gabby plans to hike 6.3 kilometers to see a waterfall. She stops to rest after hiking 4.75 kilometers. How far does she have left to hike?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Customary Measurement Conversions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Measurement Conversions

Quiz
•
4th - 6th Grade
12 questions
Conversions

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Convert Measurement #2

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Addition and Subtraction of Decimal

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Unit 5 Arithmetic in Base Ten (Decimals)

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Tax, Tip, Discount, Commission

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade