Finding Rate and Unit Rate

Finding Rate and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate & Proportions

Unit Rate & Proportions

7th Grade

13 Qs

Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

6th Grade

20 Qs

Finding Rate and Unit Rate

Finding Rate and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Which is a unit rate?

5 hamburgers: 3 people

2 teaspoons : 1 cupcake

3 hours: 2 hours

6 meters: 4 days

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A babysitter made $20 for 4 hours. What rate does the babysitter charge per hour?

$4 per hour

$5/hour

$20 per hour

$80/hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?

What will you do to find the unit rate?

multiply by 6 to get $180 per ticket

divide by 6 to get $5 per ticket

multiply by 30 to get $900 per ticket

divide by 30 to get $1 per ticket

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.

5

6

7

8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

You're throwing a party and you order 15 pizza for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

$4.95 per pizza

$5.75 per pizza

$6.50 per pizza

$7.25 per pizza

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

$4.00

$9.00

$2.50

$3.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.

Add

Subtract

Multiply

Divide

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?