Finding Rate and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Which is a unit rate?
5 hamburgers: 3 people
2 teaspoons : 1 cupcake
3 hours: 2 hours
6 meters: 4 days
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A babysitter made $20 for 4 hours. What rate does the babysitter charge per hour?
$4 per hour
$5/hour
$20 per hour
$80/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
multiply by 6 to get $180 per ticket
divide by 6 to get $5 per ticket
multiply by 30 to get $900 per ticket
divide by 30 to get $1 per ticket
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.
5
6
7
8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
You're throwing a party and you order 15 pizza for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
$4.95 per pizza
$5.75 per pizza
$6.50 per pizza
$7.25 per pizza
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon?
$4.00
$9.00
$2.50
$3.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit rate

Quiz
•
8th - 11th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratio and Unit Rate

Quiz
•
4th - 6th Grade
18 questions
Unit Rate and Measurement conversion

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade